Uykunun Faydaları

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 181
sponsorlu reklam

Düzenli bir uyku her bireyin vazgeçilmezleri arasındadır. Uyku düzenimiz bozulduğunda veya uykumuzu alamadığımızda olumsuz etkilerini hemen hissetmeye başlarız. Peki nedir bu uykunun faydaları?

Derin bir uykuya daldığımızda, vücut hormonları dengelenmeye başlar, sindirim ve bağışıklık sistemleri harekete geçer. Güzellik Uykusu kavramı da boşuna söylenmemektedir. Uyku halinde cilt kendini yenilemeye başlar ve dinlenir. Bunun sonucunda daha taze ve güzel görünümlü bir cilde kavuşuruz. Uykusuzluk ciltteki etkilerini hiç beklemeden hemen ertesi gün göstermeye başlar, göz altlarında oluşan baloncuklar bir yana cildin bir gün içerisinde yaşlandığını gözlemleriz. Cilt kurur ve solgun bir görünüme bürünür. Ayrıca uyku psikolojik ruh halini de fazlasıyla etkilemektedir. Uykumuzu alamadığımız zamanlarda normale oranla daha agresif oluruz. Uyku sırasında büyüme hormonu daha aktif çalışırken, stres salgılayan hormonlar yavaşlamaya başlar. Uzun süren uykusuzlukların sonucunda dönemsel depresyonlara davetiye çıkartırız.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir