Yaban Turpu

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 193
sponsorlu reklam

Daha önce Kara Turp, Beyaz Turp ve Kırmızı Turp gibi yaygın Turp çeşitlerinin faydaları hakkında bilgiler paylaşmıştık. Oldukça faydalı bir başka Turp türü olan Yaban Turpunun Faydaları hakkında yazımıza geçiyoruz.

Anayurdu Akdeniz Bölgesi olarak bilinen Yaban Turpu ılıman iklim kuşağına sahip tüm bölgelerde yetişir. En iyi yetişme ortamı güneş alan açıklık alanlardır. Derin olarak kazılmış, hafif ve nemli topraklarda verimi artan yaban turpu bazı yörelerde bayır turpu olarak ta bilinir. Tohumlarıyla çoğalan bu bitki kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ile C vitamini yönünden oldukça zengin olması dolayısıyla tercih sebebidir.

Yaban Turpu Faydaları

  1. İştah açıcı etkiye sahiptir.
  2. Mide ve bağırsakta oluşan gazları söktürücü etkisi vardır.
  3. Hafif tesirli müshil görevi görür.
  4. Solunum yolu rahatsızlıklarından grip ve ateşlenmeye karşı yatıştırıcı etkisi bulunur.
  5. Balgam söktürür, boğazların temizlenmesine yardımcı olur.
  6. İdrar yollarında meydana gelen iltihaplanmayı iyileştirici etkisi vardır.
  7. Ayrıca yaban turpunun bel ve sırt ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir