Yerfıstığı

Kuru Yemiş Fadalı Bilgi Yazar 214
sponsorlu reklam

Baklagiller ailesinden bir bitki olan yerfıstığı yer altında gelişim gösteren yağlı tohumları değerli bir besin kaynağıdır. Anayurdu Güney Amerika olan yerfıstığı çok uzun zamandır dünya genelinde pek çok ülkede yetiştirilmektedir. Günümüzde yaygın olan yetiştirilen ve tüketilen yerfıstığı protein ve bitkisel yağ açısından zengin olmasının yanı sıra lezzetiyle de tercih sebebidir. Yerfıstığı yağı yemeklerde, sabun yapımında, traş kremi ve başka ürünlerin yapımında da kullanılır.
 
Yerfıstığı sadece beslenme alanında değil sanayide de kullanılır. Sanayideki başlıca kullanım alanları arasında plastik, yapı malzemesi ve gübre örnek gösterilebilir.
 
Yerfıstığı bazı yörelerde kabuklu fıstık olarak ta bilinmektedir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir