Yeşil Salata

Sebze Fadalı Bilgi Yazar 146
sponsorlu reklam

Yeşil salatanın vatanı Orta Asya ve Çin kabul edilmekle beraber Akdeniz olması daha olasılık kazanmaktadır.

Yeşil salata Kıvırcık ve Marul olarak iki cins halinde yetiştirilir.
Kıvırcık salata’nın kültür ırklarından olan Golden state yetiştirilmektedir. Tohumları 1980 senesinde Amerika’dan getirilmiş ve geliştirilmiştir. Yurt çapında yetiştirilmesi sağlanan bu kültür ırkı göbekli ve baş yapan, göbeği küçük bir lahanayı andıran yapraklan parlak ve açık yeşil renktedir. Ekilen fidelerinden 8 haftada olgun mahsul almmaktadir.

Marul yurdumuzda iklimi ılık olan yerlerde yetiştirilir. Yapraklarıdaki su miktari fazla olduğundan soğuk iklimlere ve don olaylarma mukavim degildir. Mayis ayında yetişir ve Haziran ayında tohuma kaçar. Yetiştirilen cinsleri Adikara ve Yedikule olarak iki tanedir. Aranan ve önemli olan Yedikule maruludur. Yapraklan büyük, sari yeşil, Iri göbek bağlar ve çok lezzetlidir.

Yeşil salata ve marulun besi değerinl A,B1, B2 ve C vitaminleri ile % 3 selüloz oluşturur. Kg/Cal 200′dtir.

Marul ve Yeşil Salatanın Faydaları:
— SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR,
— BARSAK TEMBELLİKLERİNİ GİDERİR,
— SİNİRLERİ TESKİN EDER ve
— AKŞAMLARI YENİRSE İYİ UYKU VERİR.
— İŞTAH AÇAR.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir