Yoğurt

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 159
sponsorlu reklam

Kaynatılmış süte yoğurt mayasının ilavesi ve süt asidinin fermantasyonu ile elde edilen süt ürünüdür. Yoğurt tam yağlı veya yarım yağlı süt ile yapılır. Kaynatılarak suyunun 1/3 kısım uçurulur. 45 dereceye kadar soğutulur. Bir gün evvelki yoğurtların bir miktarı alınıp suda eritilerek elde edilen bulamaçtan süte kabın kenarında yavaşça ilave edilir. 3-4 saat 35-40 derecenin altına düşmeyecek şekilde muhafaza edilir. Pıhtılaşma başladıktan sonra soğuk bir yere alınır. 12 saat karıştırılmaz ve hareket ettirilmez.

Çok eski çağlardan beri bilinen bir besi türü olan yoğurt 16. yüzyıl’da Avrupalılar tarafından ilaç olarak ta kullanılmıştır. Lezzetli hoş ve sindirimi kolay bir besin olan yoğurt bakterilerin bağırsaklarda meydana getirdiği asitleri ve proteinleri kokuşturan mikropların üremesini önler. Yoğurdun Antibiyotikler gibi mikrop öldürücü özelliği vardır. Ayrıca antibiyotikler ve sülfamitlerin kötü etkilerini önlemektedir. Kilogram başına düşen kalori miktarı 650-750 arasındadır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir