Yumurta

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 161
sponsorlu reklam

Yumurta dişi hayvanların vücudunda oluşan özel bir hücredir. Yavru hayvanlarda bu yumurtadan gelişerek meydana gelir. Kuş yumurtası, tavuk yumurtası ve balık yumurtası en çok kullanılan yumurta çeşitleri arasındadır. Yumurtaların önemli özelliklerinden biri çoğunun içerisinde yetişen yavruyu beslemek üzere pek çok besin maddesi barındırmasıdır. Bu durum yumurtanın faydaları açısından olumlu etki gösteren faktörlerden biridir. Yumurtaların genel bir özelliği ise sert kabuklardan oluşmasıdır.

Yumurta’nın beslenme alanındaki kullanımı genelde tavuk yumurtasına odaklanmıştır. Protein yönünden çok zengin olan tavuk yumurtası, sarı ve beyaz katmanlardan oluşur. Yumurta beyazı bazı yörelerde yumurta akı olarak ta bilinir. A, B, D ve E vitaminleri yönünden de zengin olan yumurta özellikle kahvaltı öğününün vazgeçilmez besin öğelerinden biridir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir