Yürümenin Faydaları

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 170
sponsorlu reklam

Yürümek faydalı olduğu kadar zevkli de bir spordur. Açık havada yapılan yürüyüşler hem beden sağlığının gelişimine hemde doğaya yakın olmaya fırsat verir. Ormanlık alanlar, dağ, göl ve akarsular civarında huzurlu vakit geçirmeyi sağlamasının yanı sıra temiz hava alma açısından da önemlidir.

Doğada yürüyüşe çıkarken böcek ve haşerelerden korunmak için vücudu saran giysiler giyilmelidir. Ayağa iyi oturan ve dayanıklı spora elverişli ayakkabılar tercih edilmelidir.

Yürümenin faydaları arasında en önemlisi kas gelişimine katkı sağlamasıdır. Ayrıca şişmanlık ve obezite riskini de azaltır. Yürümek kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Kalp kasının yan damarları da beslemesine yardımcı olur. Bu durum kalbe bağlı ana damarlarda meydana gelmesi muhtemel tıkanmaların yaratacağı zararın etkisini azaltır.

Yemeklerden sonra yapılan yarım saatlik bir yürüyüş sindirim çok daha rahat yapılmasını sağlar. Sindirim yükünü iç organların üzerinden alır.

Solunum kapasitenizin artmasını ve nefes düzeninizin sağlanmasını destekler.

Eklem ve kaslarınızı çalıştırarak; bel, kas ve eklem ağrılarına karşı direnci artırır.

Yürüyüş yapmak uykusuzluğu azaltır. Yaşlanmayı geciktirerek daha uzun süreli genç görünüm ve dayanıklılık sağlar.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir