Zatürre

Faydalı Bilgiler Fadalı Bilgi Yazar 177
sponsorlu reklam

Akciğer iltihabı (Zatürre – Pnömoni) : Bu hastalıkta akciğer kesecikleri sulu bir mayi ile dolar. Havaya yer kalmaz. Akciğer karaciğer manzarası alır. Bu mıntıkalar üstünde akciğer sesi hafifler.

Akciğer iltihabının iki şekli vardır. Birisi ve hafif olanı nez-levî bir iltihaptır ki burun nezlesinin devamı olarak veya başka hastalıkların refakatinde zuhur ederi İkincisi halis yahut primer yahut krupöz pnömonidir. Anî olarak ve küçük titremelerle başlar. Vücut harareti birdenbire 30-40 a yükselir. Kırıklık iştahsızlık, baş ağrısı, öksürük baş gösterir. Hasta tarafta iğne so-kuluyormuş gibi ağrı olur. Teneffüs sıklaşır, öksürük, ağrı olur. Az sonra da kanlı ve paslı bir balgam başlar. Balgamın bu rengi karakteristiktir. Nabız 120 ye kadar yükselir. Yüz mor kırmızı bir renk alır. Burun kanatları hareket eder. Deri sıcak ve kurudur. İdrar azalır ve koyu kırmızı olur. Zatürre en çok müs-teit olanlar, çocuklar, ihtiyarlar ve ayyaşlardır. Alkoliklerin daha ilk gün şuurları bozulur. Yataktan fırlamak isterler, saçma sapan konuşurlar. Bağırıp çağırırlar. Her yerde fare ve kapkara insanlar gördüklerini vehmederler.

Hastalık ağır seyretmekle beraber sıhhatli ve kuvvetli insanlarda çok defa şifa ile neticelenir. Fakat bazen akciğerin bir bölümünden öbürüne atlar veya bütün bir ciğeri kaplar. İhtiyarlar, zayıflar, gıda alamayanlar hastalığa zor dayanırlar.

Doktora görünmeden kendi kafanızdan tedavi uygulamaya çalışmayın. Ciddi bir hastalık olan zatürre doktor kontrolünde tedavi edilecek bir hastalıktır!!

Zatürre tedavisi, hastalığın şiddetine göre belirlenir ve şiddete göre farklı tedaviler gerektirir. Hafif yaşanan zatürre, antibiyotik kullanımı ve balgam söktürücü ya da yumuşatıcı ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç kullanımından belirli bir süre sonra hasta tekrar muayene edilerek, kontrol edilir ve hastalığın ilerleyişi hakkında bilgi edinilir. Aşırı ağır zatürre yaşayan hastalar içinse gözlem altında tutularak, yani hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi şarttır. Hasta 7-10 gün arası gözlem altında tutulur ve bu süre içerisinde tedavi uygulanır. Tedavi süresi hastanın durumuna göre değişir. Bu durumda antibiyotik damardan sıvı olarak verilir ve solunum, oksijen desteği ile verilerek tedavi edilir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir