Zerdeçal

Şifalı Bitkiler Fadalı Bilgi Yazar 155
sponsorlu reklam

Vatanı Çin olan Zerdeçal 80-90 cm. yüksekliğinde otsu bir senelik rizomlu bitkilerdir. Asya’ nın tropik bölgelerinde yetiştirilir. Çeşitli yörelerde Doğu safrani, Kurkum, Safran kökü, Hint safranı ve Zerdeçal olarak bilinir. Faydalı kısımları kök ve rizomlarıdır.

Bayatlamış bir koyun akciğeri alınıp akşam üzerine bir miktar zerdecav tozu ekilirse sabahleyin diri ve taze olduğu görülür.

Zerdeçal Faydaları

— VÜCÜDA DİNÇLİK ve DİRİLİK VERİR,
— KANDAKİ ZEHİRLİ MADDELERİ TEMİZLER,
— BEL GEVŞEKIİĞİNİ GİDERİR,
— ÇOCUKLARIN YATAĞA İŞEMELERİNİ ÖNLER,
— AKCİĞER ZAFİYETLERİNDE FAYDALIDIR.

Zerdeçal bitkisi MESİR MACUNU’nun üretiminde kullanılır. Aktif maddesi Curcumim’dir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir