Zeytin

Faydalı Besinler Fadalı Bilgi Yazar 158
sponsorlu reklam

Latincesi Olea Europaea olan Zeytin ağaçta yetişmektedir. Vatanı Akdeniz ve çevreleri olan Zeytin Ağacı 5-15 metre yüksekliğinde yapraklarını dökmeyen çok senelik ağaçlardır. Yurdumuzda 75 milyon kadar zeytin ağacı olduğu bilinmektedir. Bu ağaçlar Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin sahil kesimlerinde ve Gaziantep’ te bulunmaktadır. Türk Standartları Enstitüsü’nün saptadığı zeytin çeşitleri; Sofralık Zeytin ve Yağ Zeytini olarak ikiye ayrılmaktadır. Sofralık zeytinler Türk kültürünün kahvaltılarında önemli bir yere sahipken zeytin yağı beslenme de oldukça mühim bir yere sahiptir.

Sofralık Zeytinler‘e yemeklik zeytinde denir. Meyveler ufak, çekirdekli ve ince kabukludur. Bunlar yörelerine göre Domat, Memeli, Memecik, İzmir, Çelebi, Çiili, Ayvalık, Samanlı, Gemlik Zeytini, Edremit ve Karamürsel zeytinleridir.

Yağlık Zeytinler‘de meyve ufak, sert kabuklu, iri çekirdekli ve yağ oranı fazladır. Ayvalık, Milas ve Kilis’in yağlık zeytinleri meşhurdur. Zeytin Yağları beş ayrı kalitede olur.

Asit miktarı %1′den aşağı olanlar süzme,
Asit miktarı %1,5′dan aşağı olanlar extra extra,
Asit miktarı %2,5′dan aşağı olanlar extra,
Asit miktarı %3,5′dan aşağı olanlar birinci yemeklik
Asit miktarı %4,5′dan aşağı olanlar ikinci yemeklik yağlardır.

Zeytin yağının içerisinde bulunan Oleik Asit miktarına o yağın asit değeri denir. Kaliteli bir zeytin yağında oleik asit miktarının fazla olması istenmez. Yağı alınmış zeytinden geriye kalan küspeye Pirina denir. Pirina’da %6-12 oranında yağ bulunmaktadır. Kimyasal yolla çıkarılabilen bu yağa Pirina Yağı denir ve sanayide kullanılır.

Zeytin tane Kg/Cal 4150,
Zeytin yağı Kg/Cal 9250′dir.

Zeytin Yağının Faydaları

  1. Safrayı artırır, safra kesesinin taşlarını eritir.
  2. Sarılığı ve karaciğer ağrılarını giderir.
  3. Böbreklerdeki kumları döker.
  4. Kandaki şeker seviyesini düşürür.
  5. Bağırsak çalışmasını düzene sokar.
  6. Vücudu kuvvetlendirir ve geliştirir.

Zeytinyağının faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için ZEYTİNYAĞI tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeytinin Faydaları

  1. Yeşil zeytin, mideyi kuvvetlendirir, cinsel istek ve arzuyu tahrik eder ağız kokusunu giderir.
  2. Siyah zeytin fazla kullanılırsa, safra yapar mideyi yorar.
  3. Salamura yapılmış zeytin, ateş ve gece hararetine karşı iyi gelir.
  4. Zeytin yaprağı çiğnemek dil ve ağızda çıkan kabarcıklara iyi gelir.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{Fadalı Bilgi Yazar}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir