Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Ağaç Yosunu
Sosyal Medyada Paylaş
27 Ocak 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Ağaç Yosunu

Tuhlübii’ş şecer Arapça ismi ile bilinen Ağaç Yosunu faydaları neler? Ağaç yosunu hangi hastalıklara iyi gelir? Ağaç yosunu nerelerde görülür, yararları nedir?

Ülkemizde her nemli ormanlık alanda ağaçların gövdelerinde yada kayalıklarda rastlayabileceğimiz Ağaç Yosunu hemen her yerde görebileceğimiz çeşitli ortamlarda büyüyebilen bitkiye benzer bir canlı türüdür. Ağaç yosunu ağaçlar yada bitkiler gibi kök, gövde, yaprak gibi farklılık göstermemiştir. İçeriğinde klorofil bulunduran çiçeksiz sporlu bitki türüdür. Şifa kaynaklı olarak tıp ve eczacılık alanında kullanıldığı gibi bazı ülkelerde gıda olarak da kullanılmaktadır.

Ağaç yosununun olduğu gibi yosun halinin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Ağaç Yosunu Özellikleri

  • Gül suyunun içine karıştırılıp gözlere damlatılırsa şifa verir, gözleri kuvvetlendirir.
  • Suda haşlanırsa, suyu içilerek veya sürülerek kullanılır ayrıca haşlanmış peltesi yaralara konursa iyi gelir.
  • En şifalısı çam ağaçlarının diplerinde yetişir.
  • Mercimeğe benzeyen yeşil nehir yosunu kavut ile yada yalnız basma yaralara iyi gelir.
  • Deniz yosunu kıl gibi ince olup bu da yine yaralara iyi gelir.
  • Ancak içildiğinde biraz kabızlık yapar. Bu yosunun te davi edici yanı çoktur.

Bir önceki yazımız olan Ağaç Kavunu (Limon Kavunu) başlıklı makalemizde ağaç kavunu kullanımı, ağaç kavunu nedir ve Cutrus medica hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.