Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız Kokusu insanın karşısındakini rahatsız eder, işin kötüsü, nefesi kokan çok defa bunun farkında değildir. Başlıca sebepleri şunlardır:
1. Ağız : Temizliğe dikkat edilmemesi, özellikle dişlerin düzenli fırçalanmaması veya takma dişlerin alt yüzlerinin temizlenmemesi en sık görülen nedendir.
Diş çürümesi veya diş eti hastalığı: Bademcik iltihabı, ağızda yara, pamukçuk.

 

agiz-kokusunu-giderme-yollari Ağız Kokusu Tedavisi

2. Burun ve sinüsler: Müzmin iltihap; geçici olarak nezle çocuklarda, buruna kaçmış bir cisim.

3. Akciğerler: Hafif bir bronşitten kansere kadar her türlü hastalık; en fena şekli bronş genişlemesidir. Sigara içilmesi de nefes kokması yapabilir.

4. Mide: Hazımsızlık, geğirme, sarmısak, soğan, alkol, bazı ilaçlar, örneğin, paraldehid, Zayıflama v.s. gibi amaçlarla yapılan özel perhizler. Ne sebeple olursa olsun kusma.

Not; Kabızlık nefes kokmasına sebep olmaz; ancak alınan ilaçların sebep olduğu bağırsaklardaki düzensizlik nefes kokması yapabilir. Bazı hastalıklar nefeste özel bir kokuya sebep olur; örneğin, kansızlıkta ekşi bir koku, şeker hastalığında asidoz varsa tatlı bir asetin kokusu; ateşli hastalıklarda hoş olmayan bir koku belirir.

Ağız Kokusu Tedavisi: Sebep ne olursa olsun, özellikle yemeklerden sonra, ağzın büyük bir özenle temizlenmesi fayda sağlar. Bademcik iltihabı veya kusma varsa oksijenli suyla gargara yapmak faydalıdır. Ateşli bir hastalık varsa tedavi edilmeli ve yenilen, içilen şeylere de dikkat edilmelidir. Klorofil tabletleri etkisizdir, kokulu şekerler nefesi daha ağırlaştırır. Ciğerlerde temiz ve taze hava faydalıdır, bunun için de her gün yürüyüş yapmak gerekler.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusunun Giderilmesi başlıklı makalemizde Ağız Kokusu Geçirme Yolları, Ağız Kokusu Giderici ve Ağız Kokusu Sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?