Ağız Tatsızlığı Tedavisi

Ağız Tatsızlığı Tedavisi

Ağız tatsızlığı, çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Özellikle aşağıdaki hastalıklar sırasında ağız tatsızlığı ortaya çıkar:

a) Hazımsızlık,kokulu ve acılı yiyecekler.

b) Alkol ve kullandığınız bazı ilaçlar.

c) Fazla tütün ve bazı Akciğer hastalıkları.

d) Ağız yaraları,burun hastalıkları.

e) Uzun süreli perhizler.

f) Nezle; paslı dil ve ateşli hastalıklar.

***Dikkat! Tedavi için esas sebebi bulmak gerekir.

Aşağıdaki reçeteler ağız tatsızlığını gidermek için kullanılır.

Reçete:1-Malzeme: Saz

Uygulanışı:Yemeklerde 15 dakika önce, hasır yapmakta kullanılan Saz’dan bir parça alınır. İyice çiğnenir.Tükürülür.3-4 gün devam edilir.

Reçete:2- Badem, Bal

Hazırlanışı: 1 çorba kaşığı dövülmüş badem ile 1 tatlı kaşığı süzme bal karıştırılır. Yemeklerden 15 dakika önce birer kahve kaşığı yenir.

Reçete: 3-Malzeme: Yabani Hindiba, Bal

Hazırlanışı: Bir demliğe su doldurulur, üzerine bir tutam yabani hindiba konur. 10 dakika kaynatılır. Sonra süzülür. Üzerine 2 çorba kaşığı süzme bal konur. Sabah,öğle ve akşam yemeklerinden önce 1 çay bardağı içilir.

Reçete: 4-Malzeme: Hatmi,Su

Hazırlanışı: Bir demliğe su doldururlu,üzerine bir tutam hatmi konur,kaynatılır. Temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Sabah,öğle ve akşam yemeklerinden önce; birer çay bardağı alınıp,gargara yapılır.

Reçete:5- Papatya, Su

Hazırlanışı: 5 bardak suya,3tutam kuru papatya konur. Kaynatılır. Süzülür. Günde 3 kere,birer çay bardağı alınır. İçine 2 kahve kaşığı bal konup,gargara yapılır.

Reçete:6-Nane yağı,Mersin yağı, Karanfil yağı.

Hazırlanışı:Yemeklerden yarım saat önce yarım çay bardağı suya 10 damla nane yağı,10damla mersin yağı,10 damla karanfil yağı konulup içilir.

*Bu koku ağız kokusunu da giderir.

Bir önceki yazımız olan Adenit başlıklı makalemizde Adenit Hastalığı, Adenit Nasıl Geçer ve Adenit Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?