Apse Tedavisi

Apse Tedavisi

İçi cerahat (irin) dolu şişliklere “Apse” denir. Vücudun her yerinde ortaya çıkabilme olasılığı vardır. Bu apse oluşumunun sebebi ise vücuda dışarıdan yada yediğimiz içtiğimiz şeylerle giren mikroplardır.

Soğuk apse” ve “Sıcak apse” olmak üzere iki tip apse vardır.

Bazen dayanılmaz derecede ağrı yağan apselerden kurtulmanın çaresi, vakit geçirmeden doktora başvurmak veya aşağıdaki ilaçlardan birini hemen hazırlayıp, apsenin üzerine koymaktır.

Tarif 1: Malzeme: Soğan, tuzsuz tereyağı, pudra şekeri.

Hazırlanışı: Bir adet soğan, soymadan külde pişirilir. Sonra ortasından kesilip, iki parçaya ayrılır, üzerine, bir çorba kaşığı tuzsuz tereyağı ile bir tatlı kaşığı pudra şekeri konur. Sonra, apsenin bulunduğu yeri kurcalamadan, üstüne kapatılır.

  • Sıkmadan, temiz bir tülbentle veya sargı bezi ile sarılır. 12 saat beklenir.
  • Bu süre içinde, apse olgunlaşıp içindeki cerahat akmaya başladıysa; aynı terkip bir kere daha uygulanır.

Dikkat!  Apse patlayıp, içindeki cerahat akmaya başladıktan sonra, temizliğe aşırı dikkat göstermek gerekir. Bunun için; cerahat, oksijenli su ile temizlenir. Temizleme işlemini yaparken, pamuk yerine gazlı bez kullanılır.

Tarif 2: Malzeme: Lahana

Uygulanışı: Soğuk su ile yıkanan bir lahana yaprağı, apsenin üzerine dolanır. Yarım saatte bir, yenisi ile değiştirilir.

Tarif 3: Malzeme: Taze İncir

Uygulanışı: Bir adet taze incir, ortasından kesilerek olmamış apsenin üzerine konur.

  • Temiz bir tülbentle, fazla sıkmadan sarılır. Apse içindeki cerahat boşalıncaya kadar, bu işleme her gün devam edilir.

Tarif 4: Malzeme: Marul, Zeytinyağı

Hazırlanışı: Tavanın içine; 2 kahve fincanı zeytinyağı ve bir tek marul yaprağı konur. Hafif ateşte pişirilir. Ilıdıktan sonra apsenin üzerine temiz bir tülbentle sarılır. Bu işleme,  apse olgunlaşıncaya kadar devam edilir.

Tarif 5: Malzeme: Patlıcan yaprağı, zeytinyağı

Hazırlanışı: 1 adet patlıcan yaprağı, içine 2 kahve fincanı zeytinyağı koyulmuş tavada pişirilir. Ilıdıktan sonra apsenin üzerine temiz bir tülbentle sarılır. Bu işleme, apse olgunlaşıncaya kadar devam edilir.

⇒ Dikkat!  Apseyi, toplu iğne ve benzeri şeylerle deşmeyin. Olgunlaşmasını ve cerahatin fazla müdahaleye lüzum kalmadan boşalmasını bekleyin. Akan cerahati, mutlaka oksijenli su ve gazlı bezle temizleyin. Sargı bezi ile sarın.

Bir önceki yazımız olan İktidarsızlık Tedavisi başlıklı makalemizde Cinsel Güç Artırıcılar, Cinsel İstek Artırıcılar ve Depresyon Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?