Ayak Dinlendirme

Ayak Dinlendirme

Uzun süre ayakta kalmak, çok yürümek veya ayakkabı içerisinde ayakların uzun süre kalması sonucu ayak ağrısı durumları ile karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra ayak derisinde sertleşme yaşanabilir. Ayak derisini yumuşatmak için ara sıra limon suyu ile ovulması faydalı olur. Ayakları dinlendirmek ve ayak ağrılarını gidermek içinse iki ayağınızın sığacağı büyüklükte iki kap hazırlayınız. Kaplar dan birine 40 – 45 derece sıcaklıkta, ötekine ise oda sıcaklığında, 20 derece dolayında soğuk su koyunuz. Sıcak suya bir tutam defne yaprağı atınız ya da yarım limon sıkınız.

Ayaklarınızı önce sıcak suda beş dakika kadar tuttuktan sonra soğuk suya sokup on saniye bekletiniz ve bu ikili işlemi art arda beş – altı kez tekrarlayınız. Daha sonra ayaklarınızı kurulayıp kolonya ile friksiyon yapınız.

Bütün gün yorulmuş ayakları dinlendirmenin başka bir yöntemi de şudur: Yatağa yatarak ayaklarınızı yukarı kaldırıp duvara dayayın. Bu durumda beş on dakika kalırken geniş nefes alıp vererek vücudunuzu da gevşetin.

Yorgunluktan şişen ayaklara, soğuk taş üzerinde bir kaç dakika yalın ayak yürümekte iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?