Ayçiçeği

Ayçiçeği

Büyük çiçekli bir bitki olup çiçekleri tabak şeklinde, rengi sarıdır. Ana vatanı Meksika olan Ayçiçeği bitkisi 150-200 cm yükseliğe kadar ulaşabilmektedir. Tohumlarından (çiçeklerinden) yağ çıkarılır. Ülkemizde Trakya, Marmara ve Ege bölgelerinde bolca yetiştirilmektedir. Gündöndü , Günebakan, Ay gün ve Halianthus annuus gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Ayçiçeği yağının yağ asitlerini Doymamış Yağ Asitleri oluşturmakta ve doymamış yağ asitleri insan yaşamı için daha sağlıklı olmaktadır. Besi olarak kullanılabilecek yağ miktarı %18-25 kadardır.

Ayçiçeğinde mevcut olan doymamış yağ asitleri bulunan yağların faydaları

Kandaki Lipid ve Kolesterol dengesini sağlar, damarlarda yağ birikmesine ve damar sertliklerine engel olur.

Damar sertliği tedavisi için kullanılan bitkisel çözümlerin başında gelen Ayçiçeği yağının faydaları ve ayçiçeği bitkisinin yararları saymakla bitmiyor. Bileşikgillerden olan bu bitki ülkemizde yetiştirilen en önemli yağ kaynaklarından biri olma özelliği de taşımaktadır.

Ayçiçeği Faydaları

Yağı; Damar sertliğini giderir. Kurdeşenin sebep olduğu kaşıntıları giderir. Rühu (esansı) verem tedavisinde kullanılır. Kolesterol miktarını düşürür. Cinsi arzuları kamçılar. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalp, sinir hastalıkları ve iktidarsızlığı önler.

Bir önceki yazımız olan Çavdar başlıklı makalemizde Çavdar Mahmuzu ve Çavdar Otu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?