Badem

Badem

Badem ağacının ana vatanı Tibet olarak bilinmektedir. Yetişkin bir badem ağacı ortalama 5 ila 12 metre arası bir yüksekliğe sahip olur. Badem ağacı sıcak ve kurak iklimi sever. Yurdumuzun hemen her bölgesinde yetiştirilir. Halk arasında Levz olarak bilinmektedir. Acı Badem ve Tatlı Badem olarak ikiye ayrılır.
Acı Badem , tatlı bademden farklı olarak Amygdalin denen zehirli glikositi yapısında bulundurur ve sanayi maddesi olarak kullanılır. Tatlı badem ise besi ve sanayi maddesi olarak tüketilmektedir. Besi değerini A, B1, B2 ve E vitaminleri, %19 protein, %55 yağ, %20 karbonhidrat oluşturmaktadır. Bunlar haricinde Emulsin isimli bir derment bulunmaktadır. Kilogram başına düşen Kalsiyum miktarı 6100′dür.

Badem Özellikleri

 1. Çok yerde yetişir. Meyvesi kullanılır.
 2. Tatlı ve acı olmak üzere iki çeşittir. Acı badem zehirlidir, içinde zehirli bir glikozit vardır.
 3. Acı olanında 60 tanesini yetişkin bir insan yerse ölümüne sebep olur.
 4. Sabun, krem, esans olarak kullanılır. Acı bademde %50, tatlı bademde %65 kadar yağ bulunur.

Bademin Faydaları

 1. Tatlı bademin içinden tatlı badem yağı çıkarılır. Çocukların kabızlığını gidermekte kullanılır.
 2. Badem ezmesi, lokum, çikolata ve şurup yapılır, badem sübyesi sıcak su ve şekerlerden ibarettir. Yumuşatıcı bir maddedir. Şurubu ve sübyesi göğsü yumuşatır. Boğaz ağrılarına ve bronşite iyi gelir.
 3. Acı badem yağını yüze veya vücuda sürüp bir müddet sonra temizlemek cilde iyi gelir. Hamile kadınlar düzenli kullanıp uygularlarsa, vücutta meydana gelebilecek deri çatlamalarını önlemiş olur.
 4. Badem, kuru üzüm ve şekerle yenilirse öksürüğü ve balgamı keser. Vücut direncini arttırır. İdrar yanmasını önler.  Kan yapar. Kulak ağrılarını dindirir. Ekzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır. Yumurta ile karıştırılıp basur memelerine sürülürse iyi gelir.
 5. Karaciğer ve dalağın normal çalışmasını sağlar.
 6. Besler ve şişmanlatır. Kilo alma yöntemi olarak kullanılabilir.
 7. Cinsel isteği artırır. Meniyi bollaştırır.

Bir önceki yazımız olan Kestane başlıklı makalemizde doğal kilo alma, Kestane Balı ve kestane nelere iyi gelir. hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?