Bakla

Bakla

Ortalama olarak 5-80 santim arası değişen yüksekliğe sahip BAKLA otsu bir bitkidir. Belirli sebzelerden oluşan baklagiller grubu insan ve hayvan besisi olarak faydalanılan en eski kültür bitkisidir. Yetiştirilen bakla cinsleri Fransız orijinli olan Seville 5612 ve Aguadeluce tres lange corse’dir. Bu türlerden önce yetiştirilenler Arşin ve Sakız baklalarıydı. Bakla çeşitlerinden bir diğeri de Acı Bakla olarak bilinir. Acı Bakla yazısına tıklayarak bu bitki hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hemen her yerde yetişen baklanın Misri ve kıbti olarak iki çeşidi vardır. Çiçekleri, unu ve kabuğu kullanılır. Gıda yönünden çok zengin  bu bitkinin hazmı kolay ayrıca besleyici bir bitki olma özelliği vardır. Bakla kışı ılık geçen yerlerde erken ekilen en erken hasadı yapılan sebze çeşididir. Ekilmesi Kasım ayından yıl sonuna kadar devam eder. Baklanın besi değeri taze ve kuru olarak farklıdır. Taze baklada vitaminler, kuru baklada ise protein ve karbonhidratlar daha fazla olur.

Taze bakla A, B1, B2 ve C vitaminleri ile %5 oranında protein ile %6 oranında karbonhidrattan oluşmaktadır.
Kuru bakla A, B1 ve B2 vitaminleri ile %23 oranında protein, %42 karbonhidrat ve %4 oranında şekerden oluşur.

Sindirimi en kolay olan besinlerin başında gelen Baklanın Bazı Faydaları

Böbrek ve mesanedeki kumları, taşları döker.
İdrarı bollaştırır, ödemleri çözer.

Baklanın Faydaları

 

  • Baklanın 15 gram çiçeği bir litre suda haşlanıp, günde bir kaç kaşık içilirse, idrarı söktürür, vücuttaki zehirleri dışarı atar. Böbrekteki taşların kumların düşmesine yardım eder. Böbrek ağrılarını dindirir, iltihabı giderir.
  • Kanı durmayan yaralarda ikiye bölünüp yapıştırılır ise, kanı durdurur ve insana uyku verir.
  • Baklanın kabuğu kıl bite yerlere dövülüp sürülürse, bir daha o yerlerde kıl çıkmaz.
  • Bakla suyu ile yüz yıkanırsa cilt güzelleşir. Sülük konulduğu zaman kan kesilmezse, baklanın yarısı kan akan yerlere konulursa derhal kanı keser.
  • Arpa unu ile karıştırılıp, çıbanlara yakı gibi konur. Kulak arkasında ve göz altında olan şişlere balla karıştırılıp sürülebilir. Zeytinyağı ile karıştırılarak yakısı konulursa Hanazir hastalığına iyi gelir.
  • Kabuğu ile beraber suda pişirilip sirke ile yenirse bağırsak yaralarına ve müzmin ishale iyi gelir. Fakat pişirirken ilk suyunu değiştirmek gerekir ki gaz ve şişkinlik yapmasın. Eski baklanın gazı daha azdır.
  • Kabuğunu üzüm şurubu ile pişirip erkek organlarında, memede olan şişlere ve vücuttaki leke hastalığına yakı gibi konulursa faydalıdır.
  • Dövülmüşü badem yağı ile ile pişirildikten sonra şeker de katılarak yenirse, öksürüğe ve her cins göğüs üşütmelerine iyi gelir. Dövülüp ince elekten geçirilerek göze sürülürse kataraktı iyileştirir.

ÖNEMLİ UYARI: Kadınlar aşırı yerse hamileliği önler, tavuklar fazla yerse yumurtadan kesilirler.

Bir önceki yazımız olan Bit Otu başlıklı makalemizde Saç Biti Nasıl Temizlenir ve Saç Dökülmesi Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?