Balık Yağı

Balık Yağı

Balık yağının faydaları geniş kitleler tarafından biliniyor. Saymakla bitmeyen bu faydalar arasında en dikkat çekici olanlar; kalp krizi, kolesterol, tansiyon ve adet sancıları ile gelişim çağındaki çocuklar üzerindeki olumlu etkileri olarak gösteriliyor.

Vücudumuzdaki balık yağı ihtiyacını balık yiyerek karşılamak dahi mümkün olmayabiliyor. Çünkü her balık omega 3 yönünden zengin değil. Balık yağının içerisinde kalsiyum, demir veya A, B1, B2, B3, C veya D vitaminlerinin yanı sıra bir miktar E vitamini de bulunuyor.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar balık yağının uygun miktarda kullanıldığı takdirde faydalı fakat aşırıya kaçan kullanımlarda zarar verebileceğini ortaya koyuyor. Balık yağı dışarıdan takviye olarak alınabileceği gibi balık yeme yoluyla da kazanılabiliyor. Fakat balık yerken pişirilme şekline de dikkat etmek gerekiyor. Izgarada pişirilen veya fırında hazırlanan balık, kalp rahatsızlıklarına karşı etkili oluyor fakat kızarmış veya sandviç olarak servis edilen balıklar besleyici olan yağ asitlerinden yoksun olmalarının yanı sıra kalp krizi riskini de artırıyor olması dolayısıyla tercih edilmemelidir.

Balık yağının faydaları sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarakta kendini gösteriyor. Pek çok psikolojik rahatsızlığın tedavi sürecinde balık yağı da kullanılıyor.

Balık yağı; diyabet ve diyabetin yol açtığı hasarların tedavisinde de etkilidir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar balık yağının tümörü yavaşlatıcı etkisini de gözler önüne sermiştir.

Çocuk gelişiminde önemli rolü olan balık yağları, özellikle çocuklardaki beyin gelişimi için öneriliyor. Dikkat dağınıklığını azaltan balık yağı, öğrenme kapasitesini artırdığı gibi beynin yaşlanma sürecini de geciktiriyor.

Balık yağı yemekler vasıtasıyla alınabileceği gibi eczanelerde satılan balık yağı hapı gibi yöntemlerle de tüketilmektedir. Balık yağının iştah açıcı etkileri olduğu ve kapsül şeklinde tüketilebildiği de biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt başlıklı makalemizde Doğal Antibiyotikler, Mikrop Öldürücü ve Yoğurdun Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?