Barfiks Çekme

Barfiks Çekme

Vücudun üst bölgesindeki birçok kası çalıştıran barfiks hareketi vücut geliştirme ile uğraşanların da en temel hareketlerinden biridir. Temelde bir çubuğa asılarak kollar ile vücudun yukarı çekilmesine dayanan ve barfiks çekme olarak adlandırılan bu hareket vücudun en az çene hizasına kadar çekilmesine dayanır. Kuvvet gelişimi konusunda oldukça etkili bir harekettir. Vücudun tüm ağırlığı sadece kollara bindiği için kol kaslarını kuvvetlendirmesinin yanında diğer pek çok kas grubunu da hatırı sayılır oranda çalıştırır. Barfiks hareketinin çalıştırdığı kas grupları arasında omuz, sırt ve karın kası ile kol kasları ön plana çıkar. Bu kadar kas grubunu çalıştırmasına ve kuvvet artışı sağlamasına karşın çok tercih edilen bir antrenman değildir. Bunun sebebini çok kuvvet gerektirmesine bağlamak yanlış olmaz. Bu zorluğa göğüs gerip düzenli bir şekilde barfiks antrenmanı uygulayan kişilerse çok geçmeden karşılığını güzel ve hacimli bir vücut olarak alır.

Düzenli olarak yapılan barfiks çalışmaları sonucunda omuz, ön ve arka kol, sırt, kanat ve göğüs kaslarına hacim kazandırılabilir ve bu bölgelerin kuvvetlenmesi sağlanabilir. Barfiks hareketi bir çubuğa asılmak olarak tanımlansa da değişik varyasyonlara sahiptir. Bara asılı kalma, bara asılıp bacakları birleştirerek karna çekme gibi çalışmalar ile antrenmanın ağırlık vereceği kas grubu yönlendirilebilir.

Barfiks antrenmanında tekrar sayısını artırmak için vücuda ayaklardan bir takım ağırlıklar bağlanabilir. Kısa bir süre bu şekilde çalışarak sağlanan kuvvet artışının ardından ağırlıksız barfiks çekerken yapılabilen maksimum tekrar adetinde gözle görülür bir artış sağlanabilir.

Barfiks Programı

(Maksimum yapılabilen tekrar x3) şeklinde 1′er gün aralıklar ile haftada 3 gün barfiks antrenmanı uygulayabilirsiniz. Setler arasında 60 saniye dinlenilmeli ve çalışmaya başlamadan önce egzersiz hareketleri ile vücut ve özellikle barfiks sırasında çalıştırılacak kaslar ısıtılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kol Kası Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Dambıl Hareketleri, Göğüs Kası Geliştirme ve Kol Kası Geliştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?