Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Şüphesiz her insanın başına gelen bir olaydır Baş ağrısı. Size bu konumuzda Baş ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer? Bunların hakkında bilgiler vereceğiz.

Sayısız söylentilerin bulunduğu, tıbbı olarak çözülebilecek bir ağrı olan baş ağrısı, insanların bazen hayatını zorlaştırıyor. İlaç içmeyi sevmeyen kişilerin de sayısının az olmadığını sizlere belirmek isteriz. İşte bizim amacımız ilaç içmeyi yada ilaç yutmayı sevmeyenler için bitkisel uygulanmış alternatif tıp yöntemleridir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

1- Başı ağrıyan bir kimse ince ince dilinmiş patatesleri alnına sıralayıp üstüne bir çatkı çeker.
2- Baş ağrısı, baş dönmesi, sarsıntı yapıyorsa, soğuk su ile yıkanır varsa buz, kar başa konur. Bu işlem baş ağrısıyla ısının yükseldiği sıralarda yapılır.
3- Yuvarlak yuvarlak kesilen limon dilimleri alına sarılır.
4- Ağrı çoksa, uzun sürerse baş keskin sirke ile yıkanır. Sirkeye batırılan bir çatkı ıslak ıslak alına sarılır.
5- Alına sarımsak konur, üstüne bir çatkı çekilir. Sarımsak daha çok dövülerek bir hamur niteliğine dönüşünce bu işlem uygulanır.
6- Saç köklerini hafif hafif çekmekte baş ağrısına iyi gelir.
7- Baş ekşi bir sıvı ile (sirke yoksa turşu suyu) yıkanır. Hangi durumda olursa olsun, baş ağrıdığında, sıcaktan, başı aşırı ölçüde ısıtmaktan kaçınılır. Ayağını sıcak tut başını serin diye söylenen atasözü bu durumla ilgilidir.
8- Baş ağrısı baş dönmesi yapıyor, sıcaklıkla ilgili görülmüyorsa işlemlerin çoğu uygulanmaz.
9- Yeni doğum yapmış, çok kan akıtmış, güçsüz düşmüş kadınların baş ağrıları tuttuğunda daha çok şerbet içirilir, bal yedirilir, insanı güçlendirici besinler uygun görülür.
10- Baharlı tere tohumu, bal macunu yapılarak baş ağrısı geçene değin aç karına birer çay kaşığı alınır.
11- Kına, tuzsuz tereyağı eritilerek sıvı durumuna getirilir, buruna damlatılır.
12- Defne tohumu dövülür, balla karıştırılıp yenir.
13-Temizlenmiş sinameki, bal, anason, mesteki belli oranda karıştırılır, dövülür macun yapılır. Birer buçuk çay kaşığı alınır.
14- Ayva koklamak ya da ayvaların saklandığı yerde bir süre durup kokusunu almak baş ağrısına iyi gelir.
15- Baş dönmesini gidermek için ada soğanı yenir. Bu hem baş ağrısına hem baş dönmesine iyi gelir.
16- Çöreotu sık sık koklanır.

Bu yöntemlerin haricinde en yaygın baş ağrısı çözümü ağrı kesici kimyasal ilaçların kullanımıdır. Ağrı çok şiddetliyse ve uzun süre geçmiyorsa bir doktora danışılması tavsiye olunur.

Bir önceki yazımız olan Zeytinyağının Cilde Faydaları Neler başlıklı makalemizde zeytinyağı ile cilt bakımı ve Zeytinyağının cilde yaraları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?