Bezelye

Bezelye

Ana vatanı Çin olan Bezelye baklagillerden tırmanıcı otsu bir bitki türü olup onun tohumudur. Sultani ve Araka olarak iki türü bilinmektedir.

  • Sultani Bezelye: Yeşil ve körpe meyveler taze olarak sarf edilir. Konservesi yapılır. Memleketimizde yetiştirilenler Tarsus Sultani, Sweetpod, Mamot, Meltinger bezelyeleridir. Şeker miktarı fazla olduğundan Şeker Bezelyesi de denilmektedir.
  • Araka Bezelye: Kapçıklar içerisinde 5 ila 10 adet kadar yuvarlar veya köşeli, buruşuk tanelerden oluşur. Taze olarak yenir, konservesi yapılır ve kurutulur. Memleketimizde yetiştirilen araka bezelye cinslerinden Sprinter, Lancet, Durana, Hada, Little olanlar önde gelenlerdir.

Bezelyenin besi değeri taze ve kuru olarak farklılık gösterir. Taze bezelyede A, B1, B2, C ve B12 vitaminleri, %6 protein, %12 karbonhidrat mevcuttur. Kg başına 830 kalsiyum içerir. Kuru bezelye ise A, B1, B2, B12 vitaminlerinin yanı sıra %1 lesitin, %16 protein, %32 karbonhidrat ve %4 selüloz vardır. Kuru bezelyenin kg başına düşen kalsiyum miktarı 3.330′dur.

Bezelyenin Faydaları

  • Karaciğerin, Safra kesesinin çalışmasını düzenler.
  • Kansızlığı giderir, vücudu kuvvetlendirir.
  • Kan kanserine karşı korur.

Bir önceki yazımız olan Bakla başlıklı makalemizde Baklanın, Baklanın Besin Değerleri ve Baklanın Mevsimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?