Biceps (Pazu) Hareketleri

Biceps (Pazu) Hareketleri

Biceps olarak da bilinen pazuların nasıl geliştirileceğini ele alıyoruz. İki gruptan oluşan olan biceps kasları vücudumuzdaki küçük kas grupları arasında yer alıyor. Biceps kası kol bükme hareketleri ile çalıştırılır ve geliştirilir. Doğrudan bu kası geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmasak dahi çok kullanılan bir kas grubu olması dolayısıyla bir miktar gelişim gösterecektir. İyi bir biceps (pazu) antrenmanı kısa süreli olmalı ve gereğinden çok set tekrarı yapılmamalıdır. Çünkü diğer kaslarımız üzerinde çalışırken dahi biyolojik konumu gereği çoğu zaman biceps kaslarını da çalıştırırız. Bu durum biceps kaslarının antrenmanlarda diğer kas gruplarına göre daha yoğun kullanılmasına sebep olur.

Pazu geliştirme hareketleri arasında belki de en ön plana çıkanları dambıl ile yapılan hareketlerdir. Bu harekeleri 2 adet dambıl yardımıyla evde kolayca yapabilirsiniz. Barfiks ve Chin-up hareketleri de diğer kas gruplarının yanı sıra pazu gelişimine yardımcı olacaktır.

Diğer pek çok kas grubuna göre kolay geliştirilebilen pazular için başlangıçta çok yüksek ağırlıkları tercih etmemek gerekiyor. Gün geçtikte ağırlığı artırma ihtiyacı kendiliğinden belirecektir. İstikrarlı bir ağırlık artışı daha iyi bir kas oluşumunu sağlayacaktır.

Dambıl ile pazu geliştirmek için günde 2 tekrardan 12 kez ağırlık kaldırmanız başlangıç için yeterli olacaktır. Dambıl ile uygulayabileceğiniz hareketleri incelemek için Kol Kası Nasıl Yapılır adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?