Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Bit Otu
Sosyal Medyada Paylaş
20 Temmuz 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Bit Otu

Düğünçiçeğigiller familyasından Bit Otu; bir çok çeşidi bulunan ve Kuzey yarım küre’de yetişen bir bitkidir. Tohumlarında “Delphinine” vardır. Zehirlidir. Denize yakın arsalar ve ekin tarlalarında yetişir. Toz kaynatılarak veya merhemi kullanılır.

Vatanı Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika olan Bit otu ekilmemiş tarlalarda yetişen bir bitki türüdür. Memleketimizde Ege ve Akdeniz’in Batı kesiminde rastlanır. Hezaren, kokar otu, Mezevek, delphinium staphysagria ve larkspur olarak ta bilinir. Tıbbi olarak zehirli olan tohumlarının enfüzyonu ile saçlar taranır. Kullanılırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Bit Otunun Faydaları

  • Baş Bitlerini ve Haşerelerini öldürür.
  • Saçların dökülmesini önler.
  • Saçları uzatır.
  • Bit, pire gibi zararlı asalak ufak böcekleri öldürmekte kullanılır.
  • Tetanoz, kudur, sara hastalıklarında yatıştırıcı olarak kullanılır.
  • Romatizmal ağrıları giderir.

Dikkat Önemli: Bitki zehirli olduğundan dikkatli kullanılmalı ve aktarlara danışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ayrık Otu başlıklı makalemizde Ayrık Otu Çeşitleri, Ayrık Otu Kökğ ve Ayrık Otu Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.