Burun ve Yanaklarda Kızarıklık

Burun ve Yanaklarda Kızarıklık

Burnun ucunda ve yanaklarda görülen kızarıklıkları gidermek için ıhlamur kompresi yapınız. Genelde burnun ucu ve yanaklar ile ağız çevresinde kızarıklık şeklinde kendini gösteren bu rahatsızlık kimi zaman tüm yüzde kızarıklık halini de alabilir. Bir litre suda bir avuç ıhlamuru kaynatınız. Cildinizin dayanacağı sıcaklıkta bir kompres havlusuyla yüzünüze ve burnunuza koyarak soğuyuncaya kadar bekleyiniz ve bunu ard arda üç – dört kez tekrarlayınız.

Bu kızartıları geçirmek için bir önlem de, kan dolaşımını hızlandırmak amacıyla, kulakları iyice ovuşturmaktır. Ya da ayaklarınızı önce sıcak sonra soğuk suya sokunuz.

Yanak ve burundaki kızartılar cildin altındaki kılcal damarların genişlemesi ve kan dolaşımının ağırlaşması nedeniyle olduğundan bunlar yoğun bir durum alırsa doktora başvurulmalıdır. Ayrıca akne rozasea (gül hastalığı) gibi nedenlerle oluşan benzer kızarıklar için bu yöntemlerden kaçınmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Et Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Sağlıklı Et Pişirme ve Sağlıklı Et Yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?