Çam Ağacı

Çam Ağacı

Kuzey yarım kürede geniş ormanlar teşkil eden 10-20 metre yüksekliğinde ağaçlardır. İğnemsi uzun sert koyu yeşil yapraklarını kışın dökmezler. Kabuk ve odunların da çok yüksek miktarda reçine bulunur. Tomurcuğundan, Palamudundan, çırasından, kozalaklarından ve filizlerinden yararlanılan, ayrıca bir çok hastalığa şifa olan çam ağacını kısaca tanıyalım;

Memleketimizde yetişen çam türleri; Kızılçam, Halepçamı, Karaçam, Fıstıkçamı ve Sarıçam’dır.

Çam türlerinden Terementi (Çam Sakızı), Çam poleni, Çam katranı ve Çam fıstığı olarak faydalanılır. Terementiyi ağaçlar 20 yaşına geldikten sonra vermeye başlarlar. Elde etmek için gövde üzerine yaz aylarında yaralar açılır ve bu yaralardan akan mahsül kilden yapılmış kaplara toplanır. Bir ağaçtan senede 1-1,5 litre kadar terementi elde edilir. Bu verim muğla ormanlarında 5 litreye kadar yükselir.

Terementinin görünüşü koyu kıvamlı, özel kokulu ve bal rengidir. Organik eriticilerde çözünür. Birleşimi %70-90 Resin, %10-20 Terementi esansı şeklindedir. Resin kısmında resin asitleri ve esans kısmında da pinenler vardır. Resinler yakı imali, kağıt, muşamba, sabun, boya ve cila sanayiinde kullanılır. Terementi esansına Terebentin de denir. Terebentin doğrudan doğruya su buharı distilasyonu ile elde edilir ve %90 kadar pinen bulunur. Pinenler bir çok birleşiğin sentezinde kullanılan ilkel maddedir. Pinenden hareket edilerek kısmi sentez ile kafur ve terpenler hazırlanır.

Terpenler tedavide BALGAM SÖKTÜRÜCÜ ve GÖĞÜS YUMUŞATICI olarak kullanılır.

Terementi esansı elde edildikten sonra geriye kalan kısım Kolofan veya Reçine’dir. Cam gibi oldukça saydam üzeri beyaz tozlu açık sarımsı veya esmerimsi renkli kolaylıkla kırılabilen parçalar halindedir. Alkol, Ether ve Kloroformda çözünür. Yakı, Flaster, Boya ve Cila endüstrisinde çok kullanılır.

Çam poleni, muhtelif çam türlerinden çiçek açma zamanında elde edilir. Birleşiminde enzimler ve vitaminler mevcut olup KUVVET VERİCİ ve MUKAVEMENTİ ARTIRICI OLARAK kullanılır.

Çam katranı, muhtelif çam ve melez türleri odunlarının alçak harekette kuru distilasyonu ile elde edilir. Ça katranı siyah esmer renkli, özel kokulu, yakıcı lezzetli ve koyu kıvamlı sıvıdır. Birleşiminde Kresol, Gaiakol, Benzen, Toluen, Xylen bulunmaktadır. Haricen CİLT HASTALIKLARI TEDAVİSİ‘ nde kullanılır. Doğu Kanada ve Amerika’da yetişen bir türünden Kanada Balsamı elde edilir.

Çam fıstığı balla karıştırılıp yenilirse;
Zafiyet ve Bitkinlik hallerini giderir, kronik yorgunluk hissini ortadan kaldırır.
Kan Tükürmeyi iyileştirir, öksürüğe iyi gelir.
İdrar yolu iltihaplarını, akıntılarını önler.
Bele kuvvet verir.

Bir önceki yazımız olan Boru Çiçeği başlıklı makalemizde Astım Tedavisi ve Nefes Darlığına Ne İyi Gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?