Çavdar

Çavdar

Sofralarda artık normal ekmeklerden fazla tüketilmeye çalışılan ve vatanı Orta Asya olan Çavdar‘ın tohumları başak içerisinde bulunur. Taneleri Buğday bitkisine oranla daha yassı ve esmerdir. Öğütülerek elde edilen ununun besi değeri buğday ununun değerine eşittir. Dünyanın bir çok ülkesinde çavdar ekmeği, buğday ekmeğine tercih edilmektedir. Çavdar’da %72 karbonhidrat, %10 protein, %3 yağ ve E,B1,B2 vitaminlerinin yanı sıra; niasin, pantotenik asit, kalsiyum, fosfor, çinko, kükürt ve kobalt bulunmaktadır.

 

Ayrıca bilinmesinde fayda bulunan bir bitki de çavdarların üzende çıkan bir tür parazit mantarı olan Çavdar otu (Çavdar Mahmuzu) özelliklerini de sizlerle paylaşacağız.

Çavdar Otu (Çavdar Mahmuzu) Özellikleri

Orta Avrupa’da, Rusya ve Galiçya’da yaygın olarak bulunan bu bitki, buğday ve çavdarların arasında yetişen parazit bir mantardır. Genellikle başakların üzerinde yetişen çavdar mahmuzu, 3 cm uzunluğunda bir bitkidir. cavdar-otu-mahmuzu Çavdar

Çavdar Otu (Çavdar Mahmuzu) Faydaları

  1. Tansiyon yükseltici özelliği vardır.
  2. Migren tedavisinde kullanılır. Kanamaları durdurur.
  3. Doğum sonrasında, bağırsak ve rahmi kasma özelliğinden dolayı oldukça yararlıdır.
  4. Fazla kullanılırsa zararlı yan etkileri görülür.

Bir önceki yazımız olan Çay başlıklı makalemizde Damar Kireçlenmesi Tedavisi, İdrar Yolu İltihabı ve İshal Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?