Cilt Maskeleri

Cilt Maskeleri

Cilt Bakımı ve Beslenmesi için, cildin cinsine göre çeşitli cilt maskeleri uygulanabilir. Cilt özelliklerine göre faydalı cilt maskelerini inceliyoruz. Tüm cilt maskeleme işlemlerinden önce kompres ile cildi temizlemek gerekiyor. İnceleme altına aldığımız maskeleri haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Cilt Maskeleri

Maya Maskesi: Fırından alınan ekmek hamurunu bir iki gün evde bekleterek ekşittikten sonra yüzünüze sürünüz. Yarım saat durduktan sonra, önce sıcak sonra soğuk suyla yüzünü yıkayınız.

patates-maskesi Cilt Maskeleri

Patates Maskesi: Büyük bir patatesi haşlayıp soyduktan sonra bir fincan taze süt ve bir yumurtanın sarısı ile püre kıvamında eziniz. Cildinizin dayanacağı sıcaklıktaki püreyi yüzünüze sürünüz. Yüzünüzü bir havlu yardımıyla örterek 20 dakika kadar bekleyiniz. Önce sıcak sonra buzlu soğuk suyla yüzünüzü yıkayınız.

Kuru fasulye maskesi: Bir su bardağı dolusu beyaz kuru fasulyeyi suda bir gece bekletip ertesi gün az suda ve hafif ateşte iyice yumuşayıncaya (kadar pişiriniz. Sonra fasulyelerin kabuklarını çıkarınız. Fasulyelerin üzerine sıcakken yarım limon sıkınız; bir çoraba kaşığı düşük asitli zeytinyağı dökünüz, püre haline gelinceye kadar eziniz. Cildin dayanacağı sıcaklıkta yüzünüze sürerek 20 dakika kadar bekleyiniz. Önce sıcak suyla, sonra buzlu soğuk suyla yüzünüzü yıkayıp kurulayınız.

Keten tohumu maskesi: İki çorba kaşığı keten tohumu ya da keten ununu az.suyla pişirdikten sonra püre halinde eziniz. Cildin dayanacağı sıcaklıkta yüzünüze sürüp 15-20 dakika arası bekleyiniz. Önce sıcak sonra so#ük suyla yıkayınız. Yüzlerinde kılcal damarlar görünenler ılık suyla yıkamalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Maskeleri

Bezelye maskesi:  iki çorba kaşığı bezelye ununu bir o kadar sütle karıştırarak yüzünüze sürünüz. Maske ‘kuruyup iyice gerginleşinceye kadar bekleyiniz, sonra parmak uçlarınızla yavaş yavaş maskeyi koparıp çıkarınız. Önce sıcak, sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayınız.

Yesil-Kil-Maskesi Cilt MaskeleriKil maskesi: Üç çorba kaşığı kilin üzerine üç çorba kaşığı sıcak su, üç damla limon suyu ve üç damla zeytinyağı koyarak karıştırınız. Çamuru göz kenarlarına ve dudaklarınıza bulaşmayacak biçimde yüzünüze sürünüz. Cildinizin gerginleşme durumuna göre 10 dakika dolayında yüzünüzde tutunuz. Sonra ılık asit borikli suyla ya da ılık limonlu suyla yüzünüzü temizleyip bol duru suyla yıkayınız. (Sivilceli ve kara noktalı ciltlere iyi gelen bu maskeyi bir hafta-on günden daha sık kullanmayınız.)

Yumurta maskesi: Yumurtanın yalnızca akını yüzünüze sürüp 10 – 15 dakika bekletiniz. Kuruyan yumurta akını limon suyuna batırılmış pamukla temizleyiniz, yüzünüzü ılık suyla, sonra da soğuk suyla yıkayınız. Geniş gözenekli ciltler için yararlıdır. Cildin yağ salgısını azaltır.

Normal Ciltler İçin Cilt Maskeleri

Bal maskesi: İki çorba kaşığı süzme bal, iki çorba kaşığı arpa unu ve bir yumurtanın akım karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 20 dakika kadar bekleyiniz. Maske iyice kuruduktan sonra önce sıcak suyla, sonra soğuk suyla yıkayarak yüzünüzü temizleyiniz.

Muz maskesi: Bir muzun içini iyice ezdikten sonra yüzünüze sürüp yarım saat (bekletiniz. Önce sütle sonra sıcak suyla maskeyi temizleyiniz. Daha sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayınız.

Salatalık maskesi: Bir salatalığın yeşil kabuklarını uzunlamasına soyarak yüzünüze yapıştırıp 20 dakika kadar tutunuz, sonra yüzünüzü yıkayınız. Salatalık suyu cildi besleyicidir. Bunu haftada iki-üç kez uygulayabilirsiniz.

Hassas ciltler için Lor maskesi: Üç çorba kaşığı loru ya da çok taze tuzsuz beyaz peyniri bir tatlı kaşığı bal ile karıştırarak yüzünüze sürünüz ve 20 dakika kadar bekletiniz. Ilık süte batırılmış pamukla maskeyi temizledikten sonra yüzünüzü normal biçimde yıkayınız.

Bir önceki yazımız olan Leke Çıkarma başlıklı makalemizde Alkol Lekesi Nasıl Çıkar, Leke Çıkarma Püf Noktaları ve Leke Çıkarma Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?