Domates

Domates

Vatanı güney Amerika olan domates türlerine göre değişik yüksekliklerde bir senelik otsu bir bitkidir.50 den fazla kültüre alınmış türleri mevcuttur.Tazeolarak tüketilir, salça üretiminde kullanılır.en bol ve en ucuz vitamin kaynağı olduğu bilindikten sonra, üretim ve tüketimi büyük bir hızla artmıştır.
domatesin tohumlarından elde edilen fidelerin ekilmesi ile yetiştirilen domateste, olgun meyveleri türlere göre değişmektedir.

Domatesler sofralık ve salçalk olarak iki gurup halinde üretilmektedir. Seracılığın gelişiminden sonra, sofralık domates temini sorun olmaktan çıkmıştır. Ziraatı bodur ve sırık olarak yapılmaktadır.Yetiştirilen bodur domatesler es-58 ,es 24, He-1370 texto ve sırık domatesler ise earlına, mermande, manalucie, marglobe’dir.

Domates’in besi değerini A, B1, B2, C, K vitaminleri, %1 protein, %4 karbonhidrat, bakır, mangan, flor, kobalt, potasyum ve lüzumlu bir çok elementler oluşturmaktadır. 100 gram domates suyunda 23 mg C vitamini bulunmaktadır. Kg başına düşen kalori miktarı 260′dır. Domatesteki %94 suyun giderilmesi ile domates tozunun elde edilmesi tetkik edilmekte olan bir konudur.

Domatesin Faydaları

  1. Barsak faaliyetlerini ve safra ifrazını artırır.
  2. Kan basıncını düzenler.
  3. Tansiyonu normal seviyede tutar.
  4. Vücutta kan yapımını hızlandırır.
  5. Vücudun direncini artırarak salgın hastalıklardan korur.
  6. Çocukların çabuk büyüme ve gelişmesini sağlar.
  7. Vitamin deposudur.

Önemli Not: A vitamini bakımından çok zengin olan domates içerisinde bulundurduğu Oksalat denen bir madde olduğundan böbreklerinde taş ve kum olanların fazla yemeleri iyi değildir.

Bir önceki yazımız olan Soğan başlıklı makalemizde Prostat Tedavisi, soğanın yararları ve Tansiyon Düşürücü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?