Ekmek

Ekmek

Günlük enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmı ekmekten sağlanır. Burada mühim bir noktayı açıklığa kavuşturmak isterim. 1940’lı, 50’li senelerde fırınlarda hem esmer ekmek hem de beyaz undan francala yapılırdı. Zamanla ekmeğimiz neredeyse tamamı beyaz undan yapılmaya başladı. Hatta köylerde bile evden yapıp yemektense, kasabadaki fırınlardan alınan beyaz ekmek kullanılır oldu.

Beyaz undan yapılması için ekmeğin kepeğinin çıkartılması gerekir. Ama kepek te vücudumuz için gerekli vitamin ve mineraller bulunur Ayrıca sağlığımız için gerekli olan E vitamini, protein, Omega 3 ve 6, karbonhidratlar ve bağırsaklarımızın iyi çalışmasını sağlayan liften zengindir. Bu kıymetli vitamin ve minerallerden yoksun olan undan yapılan ekmek iyide pişirilirse, kabuğu kızarır kıtır kıtır olur, içerisi sünger gibi yumuşak olur. Hele tazeyken yenmesi çok nefistir. Fakat ağza güzel gelen bu ekmeğin hiç besleyici vasfı yoktur Kof ekmek olduğundan, doymak için çok yenmesi gerekir; boşuna kalori alınır Taze ekmeğin fırından çıktıktan sonra da mayalanması tam bitmemiştir, hemen sıcak sıcak veya çok taze iken yenirse mideye taş gibi oturur, hazımsızlığa sebep olur. Ekmeği mutlaka biraz bayatlatıp yemede ve iyi çiğnemede büyük fayda vardır, Nişastalı yiyeceklerin hazmının ağızda başladığını unutmayın. Ekmeğin günlük beslenmemizde büyük bir yeri var. Fakat kepeği ve içerisindeki vitamin ve mineralleri alınmış ekmek yemek yalnız karnı şişirip, doygunluk hissi yaratmaktan öteye gitmez. Tam buğday unundan yapılmış ekmeği her zaman tercih etmeliyiz, hatta arada çeşni değişsin diye çavdar ve diğer doğal un karışımı ekmekle beslenmeyi ön plana almalıyız.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt başlıklı makalemizde Doğal Antibiyotikler, Mikrop Öldürücü ve Yoğurdun Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?