Erken Menopoz Belirtileri

Erken Menopoz Belirtileri

Menopoz kadınların korkulu rüyası haline geldi. Özellikle son yıllarda ülkemizde menopoz sıkıntısı yaşayan kadınların yanı sıra, erken menopoz şikayetleri de çoğaldı. Erken menopozda ilaç tedavisinin dışında, psikolojik tedaviler de uygulanıyor. Peki, erken menopoz nedir? Sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Erken menopozu; kadınların 40 yaşından önce, adet kanamalarının kesilmesi olarak tanımlayabiliriz. Dünya genelinde kadınların menopoza girme yaşları 50 ve civarı olurken, ülkemizde bu yaş otalaması 40’a kadar düştü. Erken menopozun nedeni ise tam olarak bilinemiyor. Ama yumurtalıkların östrojen üretememesi durumunda menopozun yaşandığı bilimsel bir gerçek olduğunu belirtelim.

Erken-Menopoz-Belirtileri Erken Menopoz Belirtileri

Ülkemizde hemen hemen yüz kadından 3’ünde erken menopoz görülüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi erken menopozun kesin olarak bilinen bir sebebi yok. Ancak genetik etken önemli bir faktördür. Annesi, teyzesi, anneannesi gibi birinci dereceden akrabalarında erken menopoz görülen kadınların, yüzde sekseninde erken menopoz problemi yaşanıyor. Erken menopozun belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz.

Adet düzensizliği bu belirtilerin başında geliyor. Bu düzensizlik iki adet süresinin arasının kısalması olarak kendini gösterir. Yumurta kesesi sayısı da diğer bir belirtidir. Yaşa uygun olmayan kese sayısı size erken menopoz hakkında bilgi verebilir. Bu sebeple yılda en az bir kez jinekoloji muayenesi yaptırmalısınız. Kendinizin fark edebileceği belirtiler ise; vücudunuzun östrojen üretiminin bitmesi sonucunda hissedeceğiniz sıcak basmaları, vajina derisinde incelme ve ilişki sırasında yanma-ağrı gibi problemlerdir.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt başlıklı makalemizde Doğal Antibiyotikler, Mikrop Öldürücü ve Yoğurdun Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?