Fasulye

Fasulye

Vatanı Güney Amerika olan Fasulye Baklagillerin en çok tüketilen türüdür. Boyları cinsine göre 40-200 cm arasında değişen bir senelik otsu bitkilerdir. Leves ve Lobya olarak ta bilinmektedir. Memleketimizde Fasulye ekimine 18 asırdan sonra başlanmıştır. Taze yeşil iken taze olarak ve olgunlaşıp kuruduktan sonra da kuru olarak sarf edilir. Sarfiyatı çok fazladır. Baklagiller ve diğer bütün sebze bitkileri içinde en fazla protein kuru fasulyede vardır. Bu sebepten kuru fasulyeye halk arasında fukara kuzusu da denir.

Kuru veya taze kullanılacak olan fasulyelerin cinsleri ayrıdır ve ekimleri de buna göre yapılmaktadır. Taze Fasulyede A, B1, B2, C vitaminlerinin yanı sıra %3 protein, %5 karbonhidrat, %4 selüloz. Kuru fasulyede ise A, B1, B2 vitaminleri, %25 protein, %10 karbonhidrat ve azotlu ekstreler bulunur. Taze ve Kuru fasulyede madensel elementler yüksek miktardadır.

Taze fasulyede Kg/Cal 360 ce
Kuru fasulyede Kg/Cal 3460dır.

Fasulyenin Faydaları

Vücudun gelişimini sağlar.
Kandaki albumin miktarını düşürür.
Yorgunlukları giderir.
Kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir.
İdrar tutukluklarını giderir.
Karaciğer ve pankreası çalıştırır.
Böbrek rahatsızlıklarını giderir.
Şeker hastalığına şifa verir.
Romatizmal ve siyatik rahatsızlıklarını giderir.

Elimizde bulunan bir diğer kaynakta da Fasulyenin Faydaları hakkında detaylı bilgiler bulunduğundan sizlerle paylaşmak istedik.

Fasulye ( Adi Fasulye, Yeşil Fasulye) Etkileri

  1. İdrar söktürücü.
  2. Fasulye tohum keseleri kan şekeri seviyelerini düşürmekte etkilidir, ayrıca hafif diyabet vakalarında kullanılabilir (bir doktorun bilgisi dahilinde). Bu amaç için fasulye tohum kesesi diyeti haftada 300 ile 400 gram tohum kesesi yenmesi anlamına gelir (sebze gibi pişirilebilir).
  3. Tohum keseleri fasulyelerin olgunlaşmasından önce en fazla etkinliğe sahiptirler ve taze tohum keseleri kurulardan daha çok etkilidir.
  4. Kurutulmuş tohum keseleri özellikle çoban üzümü, beyaz civanperçemi, karahindiba ve ardıç gibi diğer etkili şifalı bitkiler ile birlikte veya dönüşümlü olarak kullanılmalıdır. Bunlar çay olarak tek başlarına yada karıştırılarak alınabilir.
  5. Fasulye tohum kesesi vücutta sıvı tutulması, siyatik, kronik romatizma, böbrek ve mesane problemleri, erik asit birikmeleri, hamilelik sürecinde idrarla albümin kaybı içinde faydalıdır.
  6. Fasulyelerden hazırlanan kaynatmanın uzun süreli kullanımı zorlu yüz sivilceleri problemleri için tavsiye edilmektedir.
  7. Fasulye yemeği nemli egzama, kabartılar ve kaşıntı için doğrudan deriye uygulanabilir. Her 2 ila 3 saatte bir deriyi Alman papatyası çayı ile yıkayın ve yeni yemek uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Banotu başlıklı makalemizde Doğal Ağrı Kesici, Kan Temizleyiciler ve Spazm Giderici hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?