Glutamine Kullanımı – L-Glutamine Nedir

Glutamine Kullanımı – L-Glutamine Nedir

Bodybuilding ve Fitness ile ilgilenen sporcuların büyük çoğunluğu, yaptığı antrenmanları besin destekleri ile takviye eder. Genel olarak supplement adı verilen bu besin takviyeleri arasında sıkça duyulanlardan biri de L-Glutamine’dir. Kısa bir süreliğine de olsa fitness salonunda vakit geçirdiyseniz bu supplementi duymuş olma olasılığınız bir hayli fazladır. Glutamine vücuttaki en baskın amino asitlerden biri olmasının yanı sıra DNA sentezi sırasında da yapıtaşı görevi görür. Glutamic acid’ın kısaltması olarak dilimize yerleşen Glutamine, genetik kodumuzu oluşturan 20 temel amino asitten biridir. Özellikle protein oluşumu aşamasında önemli bir yere sahiptir. Bu özelliği, kas gelişimi sırasında ortaya çıkan protein ihtiyacı dolayısıyla Glutamine’i önemli hale getirmektedir.

Glutamine Nasıl Çalışır?
Vücudumuzda bulunan amino asitler arasında en etkililerinden birisi olan Glutamine, yapılan egzersizlerden maksimum sonuç almayı sağlar. Vücudumuzda Glutamine olmadığı takdirde, ihtiyacımız olan oranda hücre oluşumu gerçekleşemez.

Protein sentezi sürecinde önemli bir rol oynayan Glutamine, yapılan yoğun antrenmanlar sonucunda yakılan kas hücrelerinin daha büyük ve güçlü olarak yeniden inşa edilmesinde etkin rol oynamaktadır. Ayrıca hastalıklarda da vücudumuzun Glutamine ihtiyacı üst seviyelere çıkar. Glutamine, bağışıklık sisteminde önemli bir yere sahip olan hücrelerin artırılması ve onarımında etkindir. Bu özelliği daha güçlü bir bağışıklık sistemi için önemini ortaya koyar.

Glutamine Kullanacakların Dikkatine: Karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlar glutamine kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?