Greyfurt

Greyfurt

Hindistan ve Akdeniz’in kuzey kısımlarında yetiştirilmekte olan Greyfurt Ağacı 3 ila 8 metre yüksekliğinde sert yapraklı ve yaprağını dökmeyen Turunçgillerden bir ağaçtır. Halk arasında Kız memesi ve Altıntop olarak ta bilinmektedir. Halen yurdumuzda 250 bin kadar Atın top Ağacı bulunmaktadır. Ağırlıkları 400-800 gr arasında değişen acımsı tada sahip meyveler vermektedir. Türkiyede Greyfurtun iki türü olan Mars ve Thompson yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Mars S. Greyfurt orta irilikte, basıkça, limon sarısı renkte kalınca kabuklu, kolayca soyulabilen ve içi sarıdır.
Thompson Greyfurt orta irilikte, yuvarlakça, kırmızıya çalan renkte kalınca kabuklu, zor soyulur ve içi kırmızımsı dır.
Besi değerini A, B1,B2,B6 ve C vitaminleri ile limon asitleri oluşturmaktadır.

Meyve olarak yenilen greyfurtun sıkılarak suyu içilir ve kabuklarından parfüm sanayiinde faydalanılır. Meyvasından Kıbrısta reçel ve komposta yapılıp dünya memleketlerine pazarlanmaktadır.

Greyfurtun Faydaları

İdrar tutukluklarını giderir
Varislerde iç kanamaları önler
Greyfurt kilo vermeyi kolaylaştırır
Greyfurt görme Yeteneğini Korur
Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir

Greyfurt Suyu sade olarak içilmek için acı gelebilir. Bu durumda portakal suyu ile karıştırılarak içilebilir. Zaman zaman bu karışıma mandalina da eklenerek etkili ve bol enerji veren bir meyve suyu karışımı hazırlanabilir.

Ayrıca medicalnewstoday.com/articles/280882.php sitesinde daha detaylı bir yazı yazılmış ve bu yazıyı incelemek istersiniz diye sitemizde paylaşmış bulunmaktayız.

Greyfurt tüketmenin muhtemel sağlık yararları

Greyfurt renk tonunda beyaz veya sarıdan pembeye ve kırmızıya kadar değişir ve tadı çok asitli, hatta acı veya tatlı ve şekerli olabilir.
Her çeşit meyve ve sebzeyi tüketmek, uzun süredir birçok olumsuz sağlık koşulları riski ile ilişkilendirilmiştir.

Bir çok çalışma greyfurt gibi bitki gıdalarının tüketilmesinin obezite , diyabet , kalp rahatsızlığı ve genel mortalite riskini azaltırken sağlıklı bir cilt, enerji artışı ve toplamda daha düşük ağırlık olduğunu belirtti.

 Zayıflama

Greyfurt, daha önce popüler olan bazı diyetlerde dile getirilen mucize kilo kaybı yiyecekleri olmayabilir, ancak sağlıklı bir diyetin parçası olarak greyfurt tüketmeniz size biraz güç katabilir. Dr. Ken Fujioka liderliğindeki Scripps Clinic ‘Greyfurt Diyeti’ çalışması, 91 obez erkek ve kadının 12 haftalık ağırlık ve metabolik faktörlerini izledi. Her katılımcı rasgele almak ya da dört gruptan birine tahsis edilmiş plasebo kapsülleri elma suyu, elma suyu 7 ons, bir plasebo ile taze greyfurt plasebo kapsül veya yarım greyfurt suyu 8 ons greyfurt kapsüller 7 ons ile birlikte Kapsül her yemekten önce günde üç kez.

12 hafta sonra taze greyfurt grubu en fazla kilo 3,52 lbs’de, greyfurt suyu grubunda 3,3 lbs, greyfurt kapsülü grubu 2,42 lbs kaybetti ve plasebo grubu 0,66 lbs kaybetti. Araştırmacılara göre, greyfurt grubunda glukoz sonrası insülin düzeyinde plaseboya kıyasla 2 saatte önemli bir azalma vardı. Yemeklerden önce yenilen bir taze greyfurtun yarısı da insülin direncinin iyileşmesi ile ilişkiliydi .

İnme

Amerikan Kalp Cemiyeti’ne göre, portakal ve greyfurt gibi narenciyede bulunan bileşiklerin daha yüksek oranda yemesi, kadınlar için iskemik inme riskini düşürebilir . En fazla narenciye yiyenler, en az tüketen kadınlara göre yüzde 19 daha düşük iskemik inme riski taşıyordu. 5

Kan basıncı ve kalp sağlığı

Greyfurttaki elyaf, potasyum , likopen, vitamin C ve kolinin güçlü besleyici kombinasyonu , sağlıklı bir kalbi korumaya yardımcı olur.

Bir çalışma , taze kırmızı greyfurt ile desteklenmiş bir diyetin kan lipid düzeylerini, özellikle trigliseritleri olumlu etkilediğini buldu. Araştırmacılar, diyet için taze kırmızı greyfurt eklenmesinin , yüksek lipid düzeylerini, özellikle trigliseritleri düşürmek isteyen aterosklerozu olan insanlar için faydalı olabileceği sonucuna vardı.

Bir çalışmada günde 4069 mg potasyum tüketenlerin, iskemi kalp hastalığından ölüm riski, daha az potasyum tüketenlere (günde yaklaşık 1000 mg) kıyasla% 49 daha düşüktü. 3

Yüksek potasyum alımı, azaltılmış inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumundaki azalma ile de ilişkilidir . 3

Güçlü vazodilatasyon etkileri nedeniyle artan potasyum alımı, kan basıncını düşürmek için de önemlidir .

Kanser

Greyfurt, güçlü antioksidan C vitamininin yanı sıra diğer antioksidanların mükemmel bir kaynağı olarak, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir . Likopen alımının çeşitli çalışmalarda prostat kanseri önleme riskinde azalma olduğu ve özellikle vitamin C ve beta-karoten içeren gıdaların özellikle özofagus kanseri riskini düşürdüğü gösterilmiştir.

Sindirim ve düzenlilik

Greyfurt, su ve lif içeriğinden dolayı, kabızlığı önlemeye ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenlilik sağlamaya yardımcı olur .

Nemlendirme

Dünyada,% 91 sudan (karpuzun hemen altında) oluşan ve önemli elektrolitlerle dolu en fazla nemlendirici meyvelerden biri olan greyfrut, dehidrasyonu önlemek için el altında bulunan harika bir atıştırmalıktır .

Cilt

Antioksidan C vitamini doğal formda yenen (takvime karşın taze ürünler olarak) ya da topik olarak uygulandığında, güneş ve kirlilikten kaynaklanan deri hasarına karşı savaşmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. C vitamini , cildin ana destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır . Hidrasyon ve A vitamini, her ikisi de greyfurt sağlayabilen sağlıklı görünümlü ciltler için çok önemlidir.

Bununla birlikte, Haziran 2015’te yayınlanan ve greyfurt suyunun büyük miktarlarda tüketilmesinin bize melanom riski – cilt kanserinin en ölümcül şekli – koyabileceğini düşündüren bir çalışmaya dikkat etmeye değer .

Astımın önlenmesi

Astım geliştirmek için riskler , belirli besin maddelerini yüksek miktarda tüketen insanlarda daha düşüktür. Bu gıdalardan bir tanesi, greyfurt da dahil olmak üzere birçok meyve ve sebzede bulunan C vitamini.

Greyfurtun Zararları Neler?

Greyfurt kolaylıkla bazı ilaçlarla etkileşime geçen ve bazı  ilaçların etkisini arttırıcı özelliği olan bir meyvedir. Bu etki 40 kata kadar çıkmaktadır. Bu nedenle doz aşımına neden olabilerek toksik etki meydana getirebilmektedir.  Tek bir greyfurtun dahi bu etkisi tüketiminden 30 dakika sonra ortaya çıkmakta ve 3 güne kadar sürmektedir. Bu nedenle düzenli olarak ilaç kullananların greyfurt tüketimi konusunda bilinçli olması, her ihtimale karşı bu kişilerin uzman tavsiyesi dışında tüketmemesi gereken meyvelerden birisidir.

Bir önceki yazımız olan Dut başlıklı makalemizde Beyaz Dut, dut kurusu nasıl yapılır ve Dut Suyu Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?