Ispanak

Ispanak

Besin değeri en yüksek olan bitkilerden biri olarak bilinen Ispanak 15-30 santim arasında değişen uzunlukta yapraklardan oluşan otsu bir bitki türüdür. Taze olarak tüketilir. Günümüzde kültür ırkları olan Spinoza, Glabra, Tetranda türleri yetiştirilmektedir.

Spinoza Ispanağı: Tohumları dikenli, kışa dayanıklı, uzun yapraklardır. Yetiştirilenlerin çoğu bu türdendir.
Blabra Ispanağı: Tohumları dikensiz, yaprakları oval ve geniştir. Kökleri ve yaprakları gayet lezzetli çok aranan bir çeşittir. Uzun yıllar önce Almanyadan getirilerek kültüre alınmış bir türdür.
Tetranda Ispanağı: Tohumları dikenli, yaprakları ince ve uzundur. Kışa çok dayanıklı olan bu tür soğuk olan bölgelerde yetiştirilmektedir.

Bunlar haricinde yetiştirilen diğer makbul çeşitler; Nobel, Spica, Vital ve Mathadordur.

Ispanağın besi değerini A,B1,B2,C,K vitaminleri, nisain, %3 protein, %3 karbonhidrat, kalsiyum, potasyum, fosfor, bakır, kobalt ve demir oluşturmaktadır. Bu bilgiden de anlaşılacağı üzere Ispanağın faydaları oldukça fazladır.

10 gr Ispanaktaki demir miktarı: 200 gr karaciğerde, 300 gr mercimekte, 400 gr yumurta ve 10 kg sütte bulunan miktarla eşittir. Bu anlamda Ispanak için tam bir demir deposudur diyebiliriz.

Ispanak Faydaları

Kalp damarlarını genişletir, kalbi kuvvetlendirir.
Vücuttaki kan miktarını artırır.
Bağırsaklarda normal çalışma sağlar.
Yüzeysel damarları açar, tansiyonu düşürür.
Cilde düzgünlük ve canlılık sağlar.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Salata başlıklı makalemizde Yeşil Salata Ne İşe Yarar ve Yeşil Salata Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?