Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Isparta Gülü
Sosyal Medyada Paylaş
5 Mayıs 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Isparta Gülü

Vatanın neresi olduğu kesin olarak bilinmeyen Isparta Gülü Mayıs ve Haziran aylarında pembe renkli katmerli çiçekler açan 80-100 cm boyunda dikenli bir bitkidir. Memleketimizde Isparta ve çevresinde yetiştirilir. Pembe Yağ Gülü ve Sakız Gülü olarakta bilinmektedir. Çiçeklerinden elde edilen Gül Yağı ve Gül Suyundan faydalanılır. Çiçeklerin su ile maseresyonundan sonra yapılan distilasyonundan elde edilen sıvının üst kısmında toplanan yağ kıvamındaki madde, Gül Yağı ve altta toplanan su kıvamındaki madde Gül Yağı olarak bilinir. 4000 kilo gül yaprağından 1 kilo gül yağı elde edilmektedir.

Gül yağı parfüm ve tekstil sanayinde, gül suyu ise eczacılıkta ve besi sanayinde tad değiştirici olarak kullanılır. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde; Gül cennet çiçeklerinin en ulusudur diye buyurmuşlardır. Ayrıca Isparta Gülünden gül reçeli de yapılmaktadır.

Isparta Gülü Faydaları

Gül suyu içildiği takdirde; kan tükürmelerini yok eder. Bayılmaları önler.

Bir önceki yazımız olan Tarhun başlıklı makalemizde Bağırsak Solucanı Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.