Kahve

Kahve

Kahve Doğu Afrika topraklarından dünyaya yayıldığı bilinen takribi 2-3 metre yüksekliğindeki kahve ağaçlarından elde edilmektedir. Beyaz çiçekli bir yapraklarını dökmeyen cinsteki kahve ağaçları günümüzde hala Afrika ve Amerika ’nın tropik bölgelerinde yetişmektedir. Ağacın kırmızı meyvelerinin içerisinde bulunan tohumlar Kahve olarak bilinmektedir. Senede 3 defe meyve alınır.

En ünlü kahve, Habeşistan’ın Caffa bölgesinde yetiştirilir. Kahve ismi bu bölgenin yerel adından gelmektedir. Kahve 1534 yılından bu yana yaşadığımız topraklarda da bilinmektedir. Dünyaca ünlü Moka Kahvesi olarak bilinen kahve, İslam aleminin Yemen Kahvesi ’dir.

Tüketilen kahvenin %65′i Brezilya’da yetiştirilmektedir. İçilen bir fincan kahve (ortalama 2,5 gr) içerisinde 0,02 gr Kafein bulunmaktadır.

Kahvenin Faydaları

  1. Kahve tüm dünyada keyif verici içki olarak kullanılır.
  2. Kahvede bulunan kafein beyindeki merkezleri uyararak yorgunluğu azaltır ve uykusuzluk verir. Günlük çalışma gücünü ve fiziki performansı arttırır.
  3. Damar, bronş, bağırsak ve idrar yolundaki kasları gevşeterek genişlemeye yol açar, bu etki bağırsak ve böbrek spazmlarında faydalıdır.
  4. Fazla tüketim tansiyonu yükseltir. Böbreklerde tuzun geri emilimini önleyerek idrar söktürür.
  5. Zihinsel faaliyetleri artırmaktadır.
  6. Geçici zindelik verir.
  7. Hazmı kolaylaştırır.

Kahvenin aktif maddelerini Cafein, Klorogen Asit (Tarçın Asidi olarak da bilinir), Trihonellin ve Betanin’dir.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt başlıklı makalemizde Doğal Antibiyotikler, Mikrop Öldürücü ve Yoğurdun Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?