Kara Halile

Kara Halile

Uzun yıllardır Basur ve Kabızlık konusundaki faydaları ile bilinen Kara Halile son dönemlerde Türkiye’de ki tanınmış herbalistlerin de hatırlatmaları sonucu yeniden kullanımı yaygınlaşmıştır. Bir miktar kara halile’nin zeytinyağı ile ısıtarak gün içerisinde iki defa sarf olunması halinde kabızlık sorununa çözüm olmaktadır. Günümüzde özellikle basur tedavisi için yaygın olarak yararlanılır.

Sert bir bitki olan kara halile bu özelliği sebebiyle kavrularak tüketilir.

Basur Tedavisinde Kara Haline’nin Faydaları ve Kullanımı

100 gr. kadar Kara Halile yaklaşık 10 damla kadar sıvı yağ ile on dakika civarı kısık ateşte kavrulur. Kavurma esnasında yakmamak için sık sık çevrilmesi gerekeceğinde başında durulmalı ve dikkat edilmelidir. Kavrulmasının ardından soğumak üzere bekletilir. Yemeklerden sonra ağızda bir süre çiğnenmesinin ardından yutulmadan tükürülerek atılır.

Ayrıca Basurdan korunmak için bol ılık su içilmeli, belirli aralıklarla yürüyüş yapılmalı, uzun müddetler boyunca oturulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kudret Narı başlıklı makalemizde Cil Yaralarına İyi Gelen Bitkiler, Egzamaya İyi Geln Bitkiler ve Kudret Narı Mide hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?