Karbonhidratlar

Karbonhidratlar

İnsanların en önemli enerji kaynağı birinci derecedeki tüketim maddeleri karbonhidratlardır. Şekerler, nişastalar ve selülozlar karbonhidrat örnekleridirler. Biyolojik önemi olan en basit karbonhidrat Glikoz‘dur. Diğer bütün karbonhidrat cinsleri glikozdan oluşmaktadırlar. Karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan karbonhidratların hepsi karaciğerde kanın vazgeçilmez birleşeni olarak glikoza çevrilirler.

İnsan vücudunda kan ve dokuların ihtiyacı olarak her kilo için 1 gr. şeker bulunmaktadır. Sinir sistemi, karaciğer, pankreas ve adrenalin benzerlerini de içine alan son derece karmaşık bir mekanizma kandaki uygun glikoz konsantrasyonunu devam ettirirler. Glikozun fazlası karaciğer ve dokularda glikojen olarak depo edilirler. Karaciğerin depo ettiği glikojen miktarı 24 saatlik ihtiyacımızı karşılayabilecek kadardır. Bundan sonraki ihtiyacımız amino asitlerinin glikoza dönüşmesi ile sağlanmaktadır.

Karbonhidratlar genellikle şekerler ve şekere benzemeyenler şeklinde ayrılırlar. Şekerler tatlı lezzette, billurlar şeklinde ve moleküllerinin en uzunu 24 karbonludurlar. Şekere benzemeyenler, şekilsiz, tatsız ve yüksek moleküllüdürler. Tipik örnekleri nişasta, selüloz ve pentozlar başta gelenlerdir.

Glikoz, mannoz, galaktoz, früktoz, desktroz olarak bilinen şekerlerde, meyvelerde ve bitki öz sularında serbest olarak rastlanır. Früktoz bütün şekerlerin en tatlı olanıdır. Günlük ihtiyacımızı genellikle sakkaroz’dan temin etmekteyiz.

Bazı karbonhidratlar proteinlerle birleşik olarak glikoproteinleri veya lipitlerle birleşik olarak da glikoplipitleri oluşturur ve hücrelerin yapısını teşkil ederler.

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?