Karides

Karides

Karides genellikle denizlerde yaşayan kabuklu canlılardır. Küçük bir bölümü ise göl veya akarsularda yaşamaktadır. Ortalama uzunlukları 10 cm kadar olan karidesler Istakozlar ile yakın akrabadır. Karidesler genelde kıyıya yakın ve sığ sularda yaşar. Uzun ince gövdeleri ve kambur sırtları vardır. Deniz yosunları, solucanlar ve diğer küçük deniz hayvanları ile beslenen karidesler besin zincirinde önemli bir yere sahiptir.

Balıkların ardından en çok tüketilen deniz canlısı olma özelliği taşıyan karides, az miktarda yağ içeriyor olması sebebiyle faydalı beslenme türlerinden biridir. Selenyum minerali içeren karidesler kanser hastalığının oluşumunu engellemekte yararlıdır. D vitamini yönünden zengin olması sayesinde diş ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Gelişme çağındaki çocukların kemik yapısı için yararlıdır. Karidesler Omega-3 yönünden zengindir Balık Yağı konusunda da bahsettiğimiz üzere Omega-3 beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması ve çocuklarda zihinsel gelişim için oldukça faydalıdır. Diş eti rahatsızlıklarında anti-enflamatuvar etkisiyle faydalı olduğu bilinen karidesler B12 içeriyor olması dolayısıyla kan hücrelerinin gelişimine katkı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt başlıklı makalemizde Doğal Antibiyotikler, Mikrop Öldürücü ve Yoğurdun Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?