Karın Ağrısı Geçirme

Karın Ağrısı Geçirme

Zaman zaman herkesin yaşadığı karın ağrıları bazı kimselerde psikolojik sebeplerden dolayı kronik olarak da gözlemlenmektedir. Anadolu’da karın ağrısını geçirmek için bu ağrıya iyi gelen bitkiler ile hazırlanan bir takım karışımlar kullanılır. Yüzlerce yıldır nesilden nesile aktarılan bu karışımlara, yakın dönemde alternatif tıbbın da ilerlemesi neticesinde bazı bitkisel tedavi yöntemleri de eklenmiştir. Karın ağrısını geçirmede kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri şöyledir;

Karnı çok ağrıyan bir kimseye, ağrının niteliğine göre, işlem yapılır.

  • Kır nanesi kaynatılır, içine şeker konur içilir. Bu ağrının sürdüğü sıralarda ya da sık sık gelen ağrılar için yapılır.
  • İt üzümü denen incecik üzümsü bitki şekerle kaynatılarak bir çay gibi içilirse karın ağrısına iyi gelir.
  • Çam kozalağı kaynatılır suyu içilir. İstenirse tadını hafifletmek adına suyuna şeker katılır.
  • Sancı geldiğinde ayakların tabanı dayanılacak sürece ya sıcak suya sokulur ya ateşe tutulur.
  • Ademotu denen bitkiden bir kök kaynatılmış suya konur, su bir sure sonra koyu, yoğun bir boyaya bürünür. Sabahları aç karnına bu su belli bir ölçekle içilirse kronik karın ağrıları geçer.
  • Sabahları aç karnına nane şekeri yemek de karın ağrısına iyi gelir.
  • Sürekli karın ağrıları için en etkili ilacın alabalık yavrusu olduğunu söylenir. Bundan dolayı göllerde çok küçük (iki üç cm. boyunda) alabalık yavruları tutulur. Bunlar evde tatlı suda saklanır. Karın ağrısı çeken kimse her sabah aç karnına bunlardan birer ya da ikişer tane yutar. Bir sure sonra ağrı kesilir.
  • Yaz aylarında, geceleri yaylalarda yoğun soğuklar olur, sabahları (hava sisli ise) çimenlere ince kırağılar düşer. İşte bu kırağılar üzerinde bir sure yalın ayak gezmenin de karın ağrısına iyi geldiği söylenir. Maçka yaylalarında bu yöntem çok uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Kabakulak başlıklı makalemizde Kabakulağa Ne İyi Gelir, Kabakulak Nedir ve Kabakulak Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?