Karpuz

Karpuz

Karpuzun faydalarına gelmeden önce türleri ve yetişme koşulları hakkında bilgi verelim. Vatanı Hindistan olan karpuz meyve türünde bir bitkidir. Kültür türleri Mısır, Suriye, Anadolu, Balkanlar yolu ile Avrupa’ya yayılmıştır. Memleketimizde yetiştirilen karpuz çeşitleri: Yeni dünya, Kababuz, Guile, Yuvarlak alacalı, Oval alacalı, Washington karpuzlandir. Bunlardan başka Sugarbaby, Tom Wattson, Blac Sweet, Fordhook, Charleston, Klondike vs. olup yetiştirilmeleri önem teşkil etmezler. Yenidünya karpuzu’nun eti kırmızı ve şeker miktan fazla olup kabuk rengi açık yeşildir. Şekli yuvarlak, çekirdekleri beyaz, turfanda çeşittir. Bursa ve Tekirdağ illerinde yetiştirilir. Ağırlıkları 3-6 kilo arasında değişmektedir.
Kababuz karpuzu’nun etinin rengi koyu kırmızı lezzeti çok tatlı, çekirdeği küçük ve kırmızımsı, kabuğu siyaha yakın donuk yeşildir. Ağırlıkları 4-7 kilo kadardır. Bati Anadolu ve Trakya’da yetiştirilir.
Guile karpuzu’nun kabuk rengi koyu yeşil, yuvarlak, 3-5 kilo kadar ağırlıkta, ufak siyah çekirdekli kışlık çeşittir. Orta Anadolu’da yetiştirilir.

Yuvarlak alacali karpuzlarının eti pembemsi, çok sulu ve tatlıdır. Bıçak vurulunca kabuk derhal yarılır. Kalın kabuklu olup Tekirdağ karpuzu olarak bilinir. Bursa, Balıkesir ve Çorlu’da yetiştirilir. Ağırlıkları 4-6 kilo kadardır.

Oval alacali karpuzu Dicle kenarında Diyarbakır’da yetiştirilir. Diyarbakır karpuzu olarak bilinir. Eti pembe ve çok tatlıdır. Çekirdekleri siyah ve çok ufaktır. Ağırlıkları 20-25 kilo kadardır. Ferikpaşa çeşidi çok ünlüdür.

Wasington karpuzu ülkemizde son 20 seneden beri yetiştirilen yabancı orjinli kültür türüdür. Yuvarlak, buğulu yeşil renkli üzeri nakışlı, eti kırmızı renkte ve tatli, ortalama ağırlığı 3-5 kilo kadardir.
Karpuzda % 10 kadar fruktoz, seltiloz, A,B1,B2,C vitaminleri bulunmaktadır.

Karpuzun Faydaları

Böbrek ve mesanedeki kumların dökülmesini sağlar.
Bağırsakların çalışmasını düzenler.
Hazmı kolaylaştırır, susuzluğu giderir.
Özellikle yaz aylarının yoğun sıcaklarında zaman zaman mideyi rahatlatmak amacıyla tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ebegümeci başlıklı makalemizde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Bronşit Tedavisi ve Ebegümeci yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?