Kayısı

Kayısı

Kayısının faydaları saymakla bitmiyor. Vatanı Çin olan Kayısı Ağacı ılık iklimlerde yetişmektedir. Avrupa ve Asya’dan ülkemize Kafkasya yolu ile gelmiştir. Günümüzde Türkiye’de milyonlarca kayısı ağacı vardır. Bu ağaçlar Ege, Akdeniz, Orta ve Güney Anadolu civarına yayılmıştır. Türk Standartları Enstitüsü’nün saptadığı kayısı çeşitleri Şekerpare, Pavio, Şam, Tokaloğlu cinsleri dir. Diğer kayısılar yöresel isimleri ile bilinirler.

 

Şekerpare kayısısının meyveleri yuvarlak yarığı derince, turuncu renkte, ortalama ağırlığı 50 gr. kadar olup eti tatli, sulu ve kokuludur. Temmuz ayında olgunlaşır.
 
Pario kayısısının meyvalan turuncu üzerine kırmızı benekli, iri, yuvarlak, hoş kokulu, eti suludur. Temmuz aymda olgunlaşmaktadır.
 
Şam kayısısının meyveleri parlak sarı, güneş gören yüzü kırmızı, iri, yuvarlak, yarığı derince, eti tatlı, sulu, olup Ağustos ayında olgunlaşır.
 
Tokaloğlu kayısısı gösterişli, iri, eti tatli ve suludur. En önce olgunlaşan kayısı çeşididir.
Diğer yöresel kayısı çeşitleri Çoloğlu, Çataloğlu, imamoğlu, Kaplan ve Sarılök’tür. Kayısı türlerinin yetişmesine uygun iklimi olan yer yurdumuzda Malatya yöresidir. Kayısı ile aynı türden olan Zerdali kayısıdan çekirdeğinin acı olması ile ayrılır. Yalancı kayısı Prunus pseudo armeniaca olarak bilinir. Halen yurdumuzda 1,5 milyon Zerdali ağacı bulunmaktadir. Kayısı ve zerdali taze yenir, kurutulur, reçeli ve pestili yapılır.
 

Kayısının Faydaları

  1. Çekirdeğinin içindeki tohum sıkılarak yağ elde edilir.
  2. Besin olarak vücuda enerji verir, müshil etkisi yapar.
  3. Kayısı yağı badem yağı gibi cildi ve dışkıyı yumuşatır.
  4. Acı tohumları, öksürük kesmek ve bağırsak parazitlerini temizlemek için kullanılır.
  5. Kalp adalesini güçlendirir.
  6. Kalbi besleyen damarları güçlendirir.
  7. Karaciğeri besler ve büyümesine mani olur.
  8. Safra ifrazını çoğaltır, safra taşlarını eritir.
  9. Bağırsak faaliyetlerini hızlandırır.

 
Besin değerleri her ikisinin de aynı olup; A,B1,B2,B6,C vitaminleri, % 3′ü invert şekeri ve % 4 sakkaroz oluşturur. Kayısı A vitamininin en fazla olduğu meyvalardır.

Bir önceki yazımız olan Mandalina başlıklı makalemizde Cilt Hastalıkları Tedavisi, Kilo Aldıran Besinler ve Mandalinanın Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?