Kestane

Kestane

Vatanı Akdeniz olan Kestane Ağacı 10-15 metre yüksekliğinde ılık ve bol ışıklı bölgelerde yetişen ağaçlardır. Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetiştirilen 2 milyondan fazla kestane ağacı bulunmaktadır. Kestane çeşitleri resmi olarak halen saptanmamıştır. Bugün için bilinen en ünlüleri Bursa ve Kuzu kestaneleridir.

Bursa kestanesi ‘nin meyveleri iri ve tatlı, kabuk altındaki örtü meyve etine yapışıktır. Bursa ve Çevresinde yetiştirilmektedir.
Kuzu kestanesi ‘nin meyveleri ufak, Bursa kestanesinden daha tatlı, kabuk altındaki örtü meyvenin et kısmına yapışık değildir. Genellikle çiğ olarak yenir.

Bilinen bu çeşitlerden başka yöresel olarak Öküzgözü Fordola, Kış kestanesi yöresel olarak yetiştirilmektedir. Kestane suda ve ateşte pişirilerek veya çiğ olarak yenmektedir. Bursa ve civarında kestaneden yapılan Kestane şekerlemesi yörenin ünlü üretimlerinden biridir.

Besi değerini A, B1 ve B2 vitaminleri, %40 oranında nişasta, %10 glikoz, %2 sakkaroz, globulin, lesitin ve mangan elementi oluşturmaktadır.

Kestanenin Faydaları

  1. Vücudu besler ve şişmanlatır, doğal kilo alma yöntemleri arasında yer almaktadır.
  2. Dizanteri ve benzer barsak hastalıklarını giderir.
  3. Ven’lere esneklik kazandırır, varis ağrılarını azaltır.

Ayrıca arılar kestane ağaçlarından topladıkları polenler ile çok faydalı ve koyu kıvamlı bir bal türü olan Kestane Balı üretirler.

Bir önceki yazımız olan Ceviz başlıklı makalemizde Basuru Geçirme Yolları, ceviz nelere iyi gelir ve Cinsel Güç Artırıcılar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?