Kivi

Kivi

Tropik bir meyve olan kivi, egzotik tadı ve sağlığa yararlılığı bakımından çok önemli bir meyvedir. Çok eski çağlardan beri Çin’de kendine geniş bir yetişme alanı bulan kivi Türkiye’de son 10-15 yıldır dikkat çekmektedir. Yetişkinler kadar çocuk sağlığı üzerinde pozitif etkileri bulunmaktadır. Kiviyi bu kadar mühim yapan sadece otantik tadı ve lezzeti değildir. A, E, K vitaminleriye kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi zengin mineral ve elementler bakımından da oldukça zengindir. Bunun yanı sıra içerdiği yüksek orandaki lif, sindirim sistemi sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Bu lifler bilhassa  mide sağlığı bakımından da önem taşımaktadır.

Kivinin faydaları

Kivi, ihtiva ettiği besin değerleri sayesinde sağlığa oldukça yararlı bir meyvedir. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini düşürür. Antioksidan özelliğiyle kalp-damar sağlığı için önem taşır. Bu özelliğiyle tüm organlara yardımcılık eder. Kivinin faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Kivi sindirim sistemine güç verir. Kan basıncını dengede tutar. Bağışıklık sistemine güç katar. Kivi diyabet hastaları için tüketilmesi tehlikeli besinler sınıfında bulunmamaktadır. Makula dejenerasyonu ile diğer göz problemlerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kivi, antioksidan özelliğiyle vücudu temizler. Zayıflamaya yardımcıdır. Astım ve bronşit hastalığına karşı etkili sonuç verir. Ayrıca gebeler açısından oldukça faydalı bir meyvedir.

Kivi nasıl tüketilir?

Kivi, kabuğu soyulmaksızın, sadece üst kısmı kesilerek, iç kısmı kaşıkla yumurta yer gibi yenilmelidir. Kivi nasıl tüketilir sorusunun doğru yanıtı bu şekildedir. Genelde uzun süre muhafaza edilebilmesi için “sert” olarak raflarda yer alan kivi zamanla yumuşamaktadır. Yumuşatılmak istenen kiviler, bir poşete konulur ve aynı poşete bir adet de elma ilave edilir. Kivinin böylece bir ya da iki gün beklemesi gerekmektedir. Elma, kimyasal etkisi sebebiyle kiviyi yumuşatmaktadır. Kivi, elma ile birlikte iki günden daha fazla bir süre bekletildiğinde çürümeye başlar. Soğuk bir yerde kivi, elmadan uzak tutulmak kaydıyla üç ya da dört ay bile muhafaza edilmek suretiyle tüketilebilir.

Bir önceki yazımız olan Lahana başlıklı makalemizde Lahana Nelere İyi Gelir, Lahana Şifaları ve Mide Ağrısı Geçirme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?