Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Kızıl Hastalığı
Sosyal Medyada Paylaş
6 Eylül 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Kızıl Hastalığı

Kızıl: (Kısa süreli, doktoru eve çağırın, bulaşıcı; ateşli hastalık perhizi).
Son yıllarda hastalıklara nadiren kızıl teşhisi konmaktadır. Bunun çeşitli nedenleri var: Son 50 yıl içinde tedavisinde önemli derecede etkenlik sağlanmış, hastalığın tehlikesi azalmıştır, ayrıca streptokok mikrobunun sebep olduğu had anjin esasta kızıldan çok farklı olmadığı için teşhisi güç olmaktadır.

Kuluçka devresi: 2-5 gün.
Bulaşma süresi: Laboratuvar testleri negatif çıkıncaya ya da doktor tayin edinceye kadar.
Yayılması: Zerreciklerle.
Belirtileri: Boğaz ağrısıyla birlikte ya da yalnız karın ağrısı; ateş; yanaklarda kızarma; 1-4 gün içinde vücuda yayılan küçük kırmızı lekeler; genellikle başlangıçta kusma; dilde pas.
Tedavisi: Aynı had boğaz anjininde olduğu gibi.
Sonuç : Genellikle bir haftada tamamen geçer. iltihaplara karşı dikkatli olmak gerekir. Orta kulak enfeksiyonundan ötürü kulak ağrısı yapabilir, boyundaki bezler şişebilir ve on beş gün sonra romatizma ya da nefrit olabilir. Bu ihtimaller zayıftır ama gerçekleşirse önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Sebepleri başlıklı makalemizde Diş Ağrısı Geçirme Yöntemleri ve Diş Ağrısı İlaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.