Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Vatanı Akdeniz bölgesi olan Kuşkonmaz İlkbahar’da 2030 cm. uzunluğunda 23 cm. kalınlığında sürgünler meydana getiren çok senelik otsu bir bitkidir.

Kuşkonmaz bir tabla etrafmda dağılmış kökçüklerden oluşur. Köklerin hepsine birden pence denir, toprağm içinde senelerce yaşarlar. Bu pençelerden oluşan sürgünlerin belirli bir sürede kesilmesi gerekir. Kesilmeyen sürgünler bir metreden fazla uzar ve yenilemeyecek şekilde kartlaşırlar. Bursa ve Çoruh vadisinde yetiştirilir.

Kuşkonmazın Ttirkiye’deki ziraati yok denecek kadar azdır. Memleketimizde yetiştirilen kuşkonmaz çeşitleri Alman ve Fransız kuşkonmazı olarak iki türdür.

Türkiye’den başka bütün batı memleketlerinde çok tüketilen kuşkonmazın besi değeri A,B, B2, C vitaminleri, % 2 protein ve % 3 karbonhidrattan oluşur.

Özellikleri bakımından kuşkonmaz Tıbbi bitkiler arasında yer alır.

Kuşkonmazın Faydaları

  1. Safra ifrazını attırır, sindirimi sağlar.
  2. Böbrekleri çalıştırır, bol idrar söktürür.
  3. Müshil
  4. Terletici
  5. Kuşkonmaz böbreklerdeki hücresel etkinliği artırarak etki eder ve bu nedenler idrar üretimi hızını artırır. ( Not: Böbrekler iltihaplı iken kullanılmamalıdır.)
  6. Aynı zamanda hazmedilemeyen lifler ile dışkı miktarını artırarak bağırsakların boğalmasını da uyarabilir.
  7. Toz haline getirilen tohumlar bulantıyı geçirir ve mideyi sakinleştirir.

 
Aktif maddeleri Mannit, Coniferrin, Asparagin, A ve C vitaminleri’dir.

Bir önceki yazımız olan Zulumba başlıklı makalemizde Bel Gevşekliği Tedavisi, Uyurken Altına Kaçırma ve Zulumba Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?