Leke Çıkarma

Leke Çıkarma

  • Birçok lekenin ana temizleyici maddesi 90 derecelik saf alkoldür. Bu bakımdan evinizde 90 derecelik saf tuvalet ispirtosu bulundurmanız yararlı olur. Piyasada satılan leke çıkartıcı ilaçların çoğunun ana maddesi iki ölçek suyla bir ölçek saf alkoldür.
  • Lekeyi çıkarmada en büyük başarı payı çabuk hareket etmedir. Leke olduğu anda vakit geçirmeden hemen temizlik işine girişirseniz iyi sonuç alırsınız.
  • Bir lekeye yanlış temizleme yöntemi uygularsanız, lekenin daha kötü olmasına ve pekişmesine yol açabilirsiniz. Bunun için lekelere karşı güvendiğiniz yöntemi uygulayınız.
  • Değerli bir giysi ya da eşyanın üzerindeki lekeyi çıkarma işlemine girişmeden önce, leke çıkarıcı maddeyi o kumaşın bir parçası üzerinde deneyerek, leke temizleyicinin iz bırakmadığını kontrol ediniz.
  • Lekeleri yıkarken çoğunlukla sıcak su kullanmak doğru değildir. Leke çıkarma tarifinde özellikle sıcak su tavsiye edilmemişse, soğuk ve ılık suyu tercih ediniz.
  • Benzin ve eterle yapacağınız leke temizleme işinden sonra kumaşta iz kalmasını önlemek için, önce lekeyi bol tuzlu suyla siliniz.
  • Hafif kumaşlardaki lekeleri temizlerken, yumuşak bir bez parçasını ya da kurutma kağıdını kumaşın altına yerleştiriniz. Böylece lekeyi silerken alttaki bezin ya da kağıdın da lekeyi emmesini sağlarsınız.
  • Leke çıkarmada önemli bir denetleme yöntemi, aynı cins bir kumaş parçası üzerinde aynı lekeyi suni olarak mey dana getirip önce onu temizlemektir. Bu küçük örnek parça üzerinde başarılı sonuç aldıysanız, aynı yöntemi giysiniz ya da eşyanız üzerindeki gerçek lekeye güvenle uygulayabilirsiniz.

ALKOL LEKESİ ÇIKARMA
Döşemelik kumaşlara ya da halıya alkol dökülürse, hemen bir kurutma kağıdı ile alkolü emdiriniz. Kalan kısmı da ıslak bezle siliniz ve kurumaya bırakınız. Eğer yine leke kalırsa, ı-lık deterjanlı suyla siliniz.

ASİT LEKESİ
Giysiniz ya da bir kumaş, asitli bir maddeyle lekelenirse, hemen lekeli yeri ılık suya batırınız. Renkli kumaş asit lekesi olursa, kumaşın renginin atmasını önlemök için hemen lekenin üzerine bir kaç damla amonyak damlatınız.

Asit lekesini çıkarmak için bir başka yol da lekenin her iki yüzüne toz soda serperek birkaç dakika bekletip sonra yıkamaktır.

Bir önceki yazımız olan Burun ve Yanaklarda Kızarıklık başlıklı makalemizde Yanaklarda Kızarıklı Ve Sivilce, yanaklarda kızarıklık nasıl geçer ve yanaklarda kızarıklık ve ateş hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?