Makarna

Makarna

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan Makarna pratik ve ucuz bir besin olması dolayısıyla da çok tercih ediliyor. Makarna sanılanın aksine kilo almada en etkili yemeklerden biri değildir. Ekmeğe nazaran; protein ve lif oranı yönünden daha zengindir. Pişirilmiş makarnada bulunan kalori miktarı ekmeğin yarısı kadardır. Sindirimi pek çok besine oranla daha geç neticelenen makarna bu süreçte tok tutma özelliği dolayısıyla da kilo aldırıcı olarak yayılan imajını çürütmektedir. Makarnanın içeriğinde yer alan kompleks karbonhidratlar kana çok yavaş karıştığından ötürü iştahı kapalı tutar. Makarna ile kilo verebilir mevcut kilolarınızı koruyabilirsiniz. Makarna tüketen kişilerde şeker hastalığına yakalanma riski daha azdır.

Makarna pek çok sos ile yakışan bir besindir. Dünya ve Türk mutfağında sayısız makarna sosu vardır. Protein, mineral ve kalsiyum bakımından oldukça zengin ve besleyicidir. Makarnanın kilo aldırıcı olarak tanınmasında başlıca etmen bol yağ ile tüketilmesidir. Yağ oranını az tutup lezzet katacak bir sos ile tüketildiğinde kilo alma konusundaki endişeleri yersiz bırakacaktır.

Bir önceki yazımız olan Pastırma başlıklı makalemizde pastirmanin n faydaları, Pastırmanın ve pastırmanın faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?