Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Mango
Sosyal Medyada Paylaş
26 Nisan 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Mango

Son yıllarda mango meyvesinin mevsimi yaklaştığı dönemlerde haber kanallarında ve sitelerinde yaygın bir yer bulan mangonun faydaları özellikle cilt güzelliğine olan etkileri dolayısıyla bayanlar tarafından büyük ilgi çekiyor. Potasyum ve lif bakımından en zengin meyveler arasında yer alan tropikal meyve mangonun yararları cildi güzelleştirmesiyle de sınırlı değil. A, B ve C vitaminlerinin bol miktarda bulunduğu mango gece görme bozukluklarının giderilmesinde de bağışıklık sistemini güçlendirerek etki ediyor.

Mangoların olası sağlık yararı

mango Mango
Mango dünyada en çok tüketilen meyve olarak adlandırılmıştır.

Her çeşit meyve ve sebze tüketiminin uzun süre birçok yaşam tarzıyla ilişkili sağlık durumu riski azaltılmıştır.

Birçok çalışma, mangolar gibi bitki gıdalarının tüketilmesinin obezite ve genel mortalite, diyabet , kalp rahatsızlığı riskini azalttığını ve sağlıklı bir cilt ve saç, artmış enerji, genel olarak daha düşük ağırlık teşvik ettiğini ileri sürdü.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu

Mangollarda bulunan antioksidan zeaksantin, zararlı mavi ışık ışınlarını süzer ve göz sağlığında koruyucu bir rol oynadığı düşünülür ve muhtemelen maküler dejenerasyona bağlı hasarları önlemek için düşünülür.

Tüm meyvelerin ( günde 3 veya daha fazla porsiyon) daha yüksek miktarda alımının, yaşla ilişkili maküla dejenerasyonunun riskini ve ilerlemesini azalttığı da gösterilmiştir .

Astım önleme

Astım geliştirmek için riskler , belirli besin maddelerini yüksek miktarda tüketen insanlarda daha düşüktür. Bu besinlerden bir tanesi beta karoten , mango, papaya , kayısı, brokoli, kantalonboks, kabak ve havuçta bulunur.

Kanser

Beta-karoten açısından zengin diyetler ayrıca karşı koruyucu rol oynayabilir prostat kanseri Beslenme Halk Sağlığı Bölümü, Harvard School tarafından yapılan bir araştırmaya göre,  Japonca kolon kanseri gelişimi ile ters bir ilişki olduğu gösterilmiştir.

Kolon, meme, akciğer, üzerine in vitro mango polifenol özler test Teksas AgriLife Araştırması gıda bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmada lösemi ve prostat kanserleri, mango tümü üzerinde bazı etkileri gösterilmiştir kanserlerin test ancak meme ve kolon kanserleri en etkili olmuştur. Araştırmacılar, mangoların kanser önleme veya tedavisinde etkinliğinin daha fazla kanıtı olmak için bağırsaklarında artmış iltihaplanmalara sahip kanserlere karşı daha yüksek riskli kişilerle küçük bir klinik araştırma yapmayı umuyor.

Kemik sağlığı

Düşük K vitamini alımı, kemik kırığı için daha yüksek bir risk ile ilişkilendirilmiştir . Yeterli miktarda vitamin K tüketimi, uygun miktarda meyve ve sebze yiyerek elde edilebilir ve en iyi kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum emiliminin iyileştirilmesi için önemlidir.

Diyabet

Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetiklerin kan şekeri seviyesinin daha düşük olduğunu ve tip 2 diyabetiklerin kan şekeri, lipid ve insülin düzeylerini iyileştirdiğini göstermiştir . Bir fincan mango yaklaşık 3 gram elyaf sağlar.

Amerikalılar İçin Diyet Rehberi, kadınlar için günde 21-25 gram elyaf ve erkekler için 30-38 gram lif önermektedir.

Sindirim

Mangolar, elyaf ve su içeriğinden dolayı, kabızlığı önlemeye ve düzenlilik ve sağlıklı bir sindirim sistemi geliştirmeye yardımcı olur.

Kalp hastalığı

Mangolardaki lif, potasyum ve vitamin içeriği , kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Potasyum alımının artmasıyla birlikte sodyum alımının azalması, bir kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabilecekleri en önemli diyet değişikliğidir.

Cilt ve Saç

Saçları nemlendiren sebum üretimi için gerekli olan bir besin A vitamini içerdiğinden mango saçlarınız için de harika. Vitamin A ayrıca cilt ve saç dahil tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir.

Günde mango 1 fincan sağlayabilir C vitamini, yeterli alımı, inşaat ve bakım için gerekli olan kolajen , deri ve saç için bir yapı sağlar.

Mangoların beslenme bozukluğu

Bir fincan kesilmiş mango, 100 kalori , 1 gram protein, 0,5 gram yağ, 25 gram karbonhidrat (23 gram şeker ve 3 gram elyaf), günlük C vitamini ihtiyacının % 100’ünü, A vitamini için% 35, 20 % Folat ,% 10 B-6 vitamini ve% 8 B vitamini ve potasyum içerir.

Mangolar aynı zamanda diyet için bakır, kalsiyum ve demir katkıda bulunurlar, ayrıca zeaksantin ve beta-karoten gibi antioksidanlar da içerir.

Mango tüketmenin muhtemel sağlık riski

Lateks alerjisi olanlar mangolarla çapraz reaksiyona da sahip olabilirler.

Çok fazla potasyum tüketilmesi, böbrekleri tam olarak fonksiyonel olmayan kişiler için zararlı olabilir. Böbrekleriniz fazla potasyumu kandan alamazlarsa ölümcül olabilir.

Hastalık önleme ve sağlığa ulaşmada en önemli olan toplam diyet veya genel yeme şeklidir. İyi sağlık için anahtar olarak bireysel gıdalara konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet tüketmek daha iyidir.

Kaynak: medicalnewstoday.com/articles/275921.php

Bir önceki yazımız olan Kavun başlıklı makalemizde İdrar yollarına ne iyi gelir, Kavun Nelere iyi gelir ve Kavun Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.